Nasa Core - en to tr_TR translation catalogue (1421 entries)

en:  - Has been an error. You need to rebuild this product.
tr_TR: - Bir hata oldu. Bu ürünü yeniden oluşturmanız gerekiyor.

en: %s sold in last %s hour
tr_TR: %s son %s saat içinde satıldı

en: %s sold in last %s hours
tr_TR: %s son %s saat içinde satıldı

en: %s was exists, please try with another string!!!
tr_TR: %s mevcuttu, lütfen başka bir dizi ile deneyin!!!

en: %s&nbsp;each
tr_TR: her biri&nbsp;%s

en: &#37;&nbsp;OFF
tr_TR: &#37;&nbsp;KAPALI

en: &nbsp;each
tr_TR: &nbsp;her biri

en: + Advance Options
tr_TR: + Gelişmiş Seçenekler

en: + Show more
tr_TR: + Daha fazla göster

en: - Show less
tr_TR: - Daha az göster

en: 0.1s
tr_TR: 0,1s

en: 1 Column
tr_TR: 1 Sütun

en: 1 column
tr_TR: 1 sütun

en: 1 level
tr_TR: 1 seviye

en: 1 Row
tr_TR: 1 Sıra

en: 1.5 column
tr_TR: 1,5 sütun

en: 2 Columns
tr_TR: 2 Sütun

en: 2 columns
tr_TR: 2 sütun

en: 2 levels
tr_TR: 2 seviye

en: 2 Rows
tr_TR: 2 Sıra

en: 3 Columns
tr_TR: 3 Sütun

en: 3 columns
tr_TR: 3 sütun

en: 3 levels
tr_TR: 3 seviye

en: 3 Rows
tr_TR: 3 Sıra

en: 360&#176; View
tr_TR: 360&#176; Görünüm

en: 360&#176; Viewer
tr_TR: 360&#176; Görüntüleyici

en: 360&#176; Viewer Badge In Grid
tr_TR: Izgarada 360&#176; İzleyici Rozeti

en: 4 Columns
tr_TR: 4 Sütun

en: 4 columns
tr_TR: 4 sütun

en: 5 Columns
tr_TR: 5 Sütun

en: 5 columns
tr_TR: 5 sütun

en: 6 Columns
tr_TR: 6 Sütun

en: 6 columns
tr_TR: 6 sütun

en: <strong>Bulk Savings</strong>&nbsp;(Buy more save more)
tr_TR: <strong>Toplu Tasarruf</strong>&nbsp;(Daha fazla satın alın, daha fazla tasarruf edin)

en: <strong>people</strong>&nbsp;are viewing this right now
tr_TR: <strong>insanlar</strong>&nbsp;şu anda bunu görüntülüyor

en: Accordion - Border
tr_TR: Akordeon - Kenarlık

en: Accordion - No Border
tr_TR: Akordeon - Kenarlık Yok

en: Accordion in Content
tr_TR: İçerikte Akordeon

en: Account
tr_TR: Hesap

en: Add
tr_TR: Eklemek

en: Add Custom Class Page
tr_TR: Özel Sınıf Sayfası Ekle

en: Add Dot Slide
tr_TR: Nokta Slayt Ekle

en: Add Gallery
tr_TR: Galeri Ekle

en: Add Gallery 360&#176; Viewer
tr_TR: Galeri 360&#176; Görüntüleyici Ekle

en: Add Gallery Images
tr_TR: Galeri Resimleri Ekle

en: Add Group
tr_TR: Grup ekle

en: Add images to variation gallery
tr_TR: Varyasyon galerisine resim ekleyin

en: Add More Width (px)
tr_TR: Daha Fazla Genişlik Ekle (px)

en: Add more width site (px)
tr_TR: Daha fazla genişlik sitesi ekle (px)

en: Add New
tr_TR: Yeni ekle

en: Add New Block
tr_TR: Yeni Blok Ekle

en: Add New Bulk Discount
tr_TR: Yeni Toplu İndirim Ekle

en: Add New Category
tr_TR: Yeni Kategori Ekle

en: Add New Custom Tab
tr_TR: Yeni Özel Sekme Ekle

en: Add New Header
tr_TR: Yeni Başlık Ekle

en: Add New Item
tr_TR: Yeni öğe ekle

en: Add New Project
tr_TR: Yeni Proje Ekle

en: Add New Slide
tr_TR: Yeni Slayt Ekle

en: Add New Tab
tr_TR: Yeni Sekme Ekle

en: Add new term
tr_TR: Yeni terim ekle

en: Add or Upload File
tr_TR: Dosya Ekle veya Yükle

en: Add our Recommended Products to your Order - Checkout Page
tr_TR: Önerilen Ürünlerimizi Sipariş - Ödeme Sayfanıza ekleyin

en: Add Recommended Products To Customer Order - Checkout Page
tr_TR: Müşteri Siparişine Önerilen Ürünleri Ekle - Ödeme Sayfası

en: Add Recommended Products To Mini- Cart, wishlist, Viewed - Empty Side Bar
tr_TR: Önerilen Ürünleri Mini Sepete, İstek Listesine, Görüntülenenlere Ekle - Boş Yan Çubuk

en: Add Recommended Products To Mini- Cart, wishlist, Viewed - Empty Sidebar
tr_TR: Önerilen Ürünleri Mini-Sepete, İstek Listesine, Görüntülenenlere Ekle - Boş Kenar Çubuğu

en: Add Row
tr_TR: Satır ekle

en: Add selected to cart
tr_TR: Seçilenleri sepete ekle

en: Add selected to cart (%s)
tr_TR: Seçilenleri sepete ekle (%s)

en: Add Slide Product Pin
tr_TR: Slayt Ürün Pinini Ekle

en: Add static block to Header
tr_TR: Başlığa statik blok ekle

en: Add to cart
tr_TR: Sepete ekle

en: Add To Cart UX Variations in Grid
tr_TR: Sepete Ekle UX Varyasyonları Izgarada

en: Add to gallery
tr_TR: Galeriye ekle

en: Added successfully
tr_TR: Başarıyla eklendi

en: Additional
tr_TR: Ek olarak

en: Address
tr_TR: Adres

en: After - Add To Cart Form - Single Product Page
tr_TR: Sonra - Sepete Ekle Formu - Tek Ürün Sayfası

en: After - Cart Content - Shopping Cart
tr_TR: Sonrası - Sepet İçeriği - Alışveriş Sepeti

en: After - Cart Table - Shopping Cart
tr_TR: Sonra - Sepet Tablosu - Alışveriş Sepeti

en: After - Customer Details - Checkout
tr_TR: Sonra - Müşteri Detayları - Ödeme

en: After - Place Order Button - Checkout
tr_TR: Sonra - Sipariş Ver Düğmesi - Ödeme

en: After - Process Checkout Button - Shopping Cart
tr_TR: İşlem Sonrası Ödeme Düğmesi - Alışveriş Sepeti

en: After - Review Order Payment - Checkout
tr_TR: Sonra - Sipariş Ödemesini İnceleme - Ödeme

en: After Breadcrumb
tr_TR: Ekmek kırıntısından sonra

en: After title
tr_TR: Başlıktan sonra

en: Ajax Infinite
tr_TR: Ajax Sonsuz

en: Align
tr_TR: Hizala

en: Align (Style => Full)
tr_TR: Hizala (Stil => Tam)

en: Alignment
tr_TR: Hizalama

en: Alignment Info
tr_TR: Hizalama Bilgisi

en: All Blogs
tr_TR: Tüm Bloglar

en: All Brands
tr_TR: Tüm Markalar

en: All Categories
tr_TR: Tüm Kategoriler

en: All Footers
tr_TR: Tüm Altbilgiler

en: All Groups
tr_TR: Tüm Gruplar

en: All Headers
tr_TR: Tüm Başlıklar

en: ALL PORTFOLIOS LOADED
tr_TR: TÜM PORTFÖYLER YÜKLÜ

en: ALL PRODUCTS LOADED
tr_TR: TÜM ÜRÜNLER YÜKLÜ

en: Allow Bulk Discount
tr_TR: Toplu İndirime İzin Ver

en: Allow Customized by Customer
tr_TR: Müşteri Tarafından Özelleştirilmesine İzin Ver

en: Already Sold:
tr_TR: Çoktan Satıldı:

en: ALT - Text
tr_TR: ALT - Metin

en: ALT - Title
tr_TR: ALT - Başlık

en: Amazon URL
tr_TR: Amazon URL'si

en: Animation Delay
tr_TR: Animasyon Gecikmesi

en: Apply with Header Type 1, 2, 3, 5, 7
tr_TR: Başlık Türü 1, 2, 3, 5, 7 ile Uygula

en: Are you sure to delete image?
tr_TR: Resmi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure to delete video?
tr_TR: Videoyu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove it?
tr_TR: Kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Arrows
tr_TR: Oklar

en: Arrows (Only use for Style is Carousel or Simple Slide)
tr_TR: Oklar (Yalnızca Style is Carousel veya Simple Slide için kullanın)

en: Arrows (Only use for Style is Slider or Simple Slide)
tr_TR: Oklar (Yalnızca Style is Slider veya Simple Slide için kullanın)

en: Arrows (Only use for Style is Slider)
tr_TR: Oklar (Yalnızca Style is Slider için kullanın)

en: Arrows Position
tr_TR: Oklar Konumu

en: Arrows Position - Simple Deals
tr_TR: Oklar Pozisyonu - Basit Anlaşmalar

en: Ask a Question
tr_TR: Bir soru sor

en: Ask a Question - Single Product Page
tr_TR: Soru Sor - Tek Ürün Sayfası

en: Attribute Color Style
tr_TR: Öznitelik Renk Stili

en: Attribute Image Style
tr_TR: Öznitelik Görüntü Stili

en: Attribute Label Style
tr_TR: Özellik Etiket Stili

en: Attributes - the type "Select", "Custom" in Grid
tr_TR: Nitelikler - Izgarada "Seç", "Özel" türü

en: Author Info
tr_TR: Yazar Bilgisi

en: Auto Play
tr_TR: Otomatik oynatma

en: Auto Slide
tr_TR: Otomatik Kaydırma

en: Available - Sold
tr_TR: Mevcut - Satıldı

en: Available Vertical
tr_TR: Mevcut Dikey

en: Available:
tr_TR: Mevcut:

en: Avatar
tr_TR: Avatarı

en: Baby
tr_TR: Bebek

en: Background Color
tr_TR: Arka plan rengi

en: Background Color Of Product Items In The Shop
tr_TR: Mağazadaki Ürün Öğelerinin Arka Plan Rengi

en: Background icon
tr_TR: Arka plan simgesi

en: Background Image
tr_TR: Arka plan görüntüsü

en: Background Image - Mobile
tr_TR: Arka plan Resmi - Mobil

en: Background Layout
tr_TR: Arka Plan Düzeni

en: Background Mode
tr_TR: Arka Plan Modu

en: Background Single Product Layout
tr_TR: Arka Plan Tek Ürün Düzeni

en: Background title
tr_TR: Arka plan başlığı

en: Badge Variants
tr_TR: Rozet Çeşitleri

en: Banner Content
tr_TR: Afiş İçeriği

en: Banner Font
tr_TR: Afiş Yazı Tipi

en: Banner Height
tr_TR: Afiş Yüksekliği

en: Banner Image
tr_TR: Afiş Resmi

en: Banner Material
tr_TR: Afiş Malzemesi

en: Banner Multi Products
tr_TR: Banner Çoklu Ürünler

en: Banner Products
tr_TR: Afiş Ürünleri

en: Banner Text
tr_TR: Afiş Metni

en: Banner Width
tr_TR: Afiş Genişliği

en: Before title
tr_TR: Başlıktan önce

en: Begin - Max Counter
tr_TR: Başla - Maks Sayaç

en: Begin - Min Counter
tr_TR: Başla - Min Sayacı

en: Behance URL
tr_TR: Behance URL'si

en: Best Selling
tr_TR: En iyi satış

en: Big Square
tr_TR: Büyük meydan

en: Blank
tr_TR: Boşluk

en: Blank - New Window
tr_TR: Boş - Yeni Pencere

en: Block Header
tr_TR: Blok Başlığı

en: Blocks
tr_TR: Bloklar

en: Bold - 500
tr_TR: Kalın - 500

en: Bold - 600
tr_TR: Kalın - 600

en: Bold - 700
tr_TR: Kalın - 700

en: Bold - 800
tr_TR: Kalın - 800

en: Bold - 900
tr_TR: Kalın - 900

en: Boot Rate
tr_TR: Önyükleme Oy

en: Border color icon
tr_TR: Kenarlık rengi simgesi

en: Border Inner
tr_TR: Kenarlık İç

en: Border Outner
tr_TR: Sınır Dışı

en: Bottom
tr_TR: Altında

en: Bottom Content
tr_TR: Alt İçerik

en: Bottom of Pin
tr_TR: Pinin Alt Kısmı

en: Bottom To Top
tr_TR: Aşağıdan Yukarıya

en: Bought Together
tr_TR: Birlikte satın alındı

en: Bought Together are suggested products purchased with the current product. Note: Only use for Simple product
tr_TR: Birlikte Satın Alındı, mevcut ürünle birlikte satın alınması önerilen ürünlerdir. Not: Yalnızca Basit ürün için kullanın

en: bounceIn
tr_TR: sıçrama

en: bounceInDown
tr_TR: aşağı sıçrama

en: bounceInLeft
tr_TR: sıçramaInLeft

en: bounceInRight
tr_TR: sağdan zıplama

en: bounceInUp
tr_TR: zıplama

en: Box Description
tr_TR: Kutu Açıklaması

en: Box Image
tr_TR: Kutu Resmi

en: Box Link
tr_TR: Kutu Bağlantısı

en: Box link
tr_TR: Kutu bağlantısı

en: Box Style
tr_TR: Kutu Stili

en: Box Title
tr_TR: Kutu Başlığı

en: Brand Order
tr_TR: Marka Siparişi

en: Brand:
tr_TR: Marka:

en: Brands:
tr_TR: Markalar:

en: Breadcrumb
tr_TR: İçerik haritası

en: Breadcrumb Background
tr_TR: İçerik haritası Arkaplanı

en: Breadcrumb Background - Mobile
tr_TR: İçerik haritası Arka Planı - Mobil

en: Breadcrumb Background Color
tr_TR: İçerik haritası Arka Plan Rengi

en: Breadcrumb Background Image
tr_TR: İçerik haritası Arkaplan Resmi

en: Breadcrumb Height
tr_TR: İçerik haritası Yüksekliği

en: Breadcrumb Height - Mobile
tr_TR: İçerik haritası Yüksekliği - Mobil

en: Breadcrumb Layout
tr_TR: İçerik haritası Düzeni

en: Breadcrumb Text Alignment
tr_TR: İçerik Haritası Metin Hizalaması

en: Breadcrumb Text Color
tr_TR: İçerik haritası Metin Rengi

en: Breadcrumb Type
tr_TR: İçerik haritası Türü

en: Builder - Support HFE-Elementor
tr_TR: Oluşturucu - HFE-Elementor'u Destekleyin

en: Builder - Support WPBakery
tr_TR: Oluşturucu - WPBakery'yi Destekleyin

en: Built-in
tr_TR: Zaten inşa edilmiş

en: Built-in Dark
tr_TR: Zaten inşa - Karanlık

en: Built-in Light 1
tr_TR: Dahili Işık 1

en: Built-in Light 2
tr_TR: Dahili Işık 2

en: Built-in Light 3
tr_TR: Dahili Işık 3

en: Built-in Mobile
tr_TR: Dahili Mobil

en: Bulk
tr_TR: Toplu

en: Bulk Discount
tr_TR: Toplu indirim

en: Bulk Discount - Badge
tr_TR: Toplu İndirim - Rozet

en: Bulk Discount - Buy more save more
tr_TR: Toplu İndirim - Daha fazla satın alın, daha fazla tasarruf edin

en: Bulk Discount Rules
tr_TR: Toplu İndirim Kuralları

en: Bullets
tr_TR: Madde işaretleri

en: Bullets Align
tr_TR: Madde İşaretleri Hizala

en: Bullets Postition
tr_TR: Mermi Konumu

en: Button page blogs
tr_TR: Düğme sayfası blogları

en: Button Store
tr_TR: Düğme Mağazası

en: Button text
tr_TR: Düğme metni

en: BUY&nbsp;
tr_TR: SATIN ALMAK&nbsp;

en: Buy&nbsp;%s&nbsp;item&nbsp;get&nbsp; | Buy&nbsp;%s&nbsp;items&nbsp;get&nbsp;
tr_TR[0]: %s ürününü satın alın
tr_TR[1]: %s ürün satın alın

en: Buzz
tr_TR: Vızıltı

en: Cache Empty!
tr_TR: Önbellek Boş!

en: Cache Files
tr_TR: Önbellek Dosyaları

en: Cache Mode
tr_TR: Önbellek Modu

en: Cache Quickview (Apply with Cache Files)
tr_TR: Önbelleğe Hızlı Bakış (Önbellek Dosyalarıyla Uygula)

en: Cache Shortcodes (Apply with Cache Files)
tr_TR: Önbellek Kısa Kodları (Önbellek Dosyalarıyla Uygula)

en: Cache Variable Loop Products (Apply with Cache Files)
tr_TR: Önbellek Değişken Döngü Ürünleri (Önbellek Dosyalarıyla Uygula)

en: Cancel
tr_TR: İptal etmek

en: Caption
tr_TR: Altyazı

en: Carousel
tr_TR: Atlıkarınca

en: Cart
tr_TR: Sepete

en: Cart page
tr_TR: Sepet sayfası

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Categories (Input categories slug Divide with "," Ex: slug-1, slug-2 ...)
tr_TR: Kategoriler (Giriş kategorileri slug Divide with "," Örn: slug-1, slug-2 ...)

en: Categories Included
tr_TR: Dahil Edilen Kategoriler

en: Categories Included List
tr_TR: Dahil Edilen Kategoriler Listesi

en: Categories Included List (ID or Slug, separated by ",". Ex: 1, 2 or slug-1, slug-2)
tr_TR: Dahil Edilen Kategoriler Listesi (ID veya Slug, "," ile ayrılmış. Örn: 1, 2 veya slug-1, slug-2)

en: Categories Info
tr_TR: Kategoriler Bilgisi

en: Categories number for display
tr_TR: Görüntülenecek kategori numarası

en: CDN Media
tr_TR: CDN Medyası

en: Center
tr_TR: Merkez

en: Change Shop Layout Mode
tr_TR: Mağaza Düzeni Modunu Değiştir

en: Change Time Delay (s)
tr_TR: Zaman Gecikme(ler)ini Değiştir

en: Change View Mode
tr_TR: Görünüm Modunu Değiştir

en: Checkout now!
tr_TR: Şimdi ödeme yapın!

en: Checkout page
tr_TR: Ödeme sayfası

en: Choose an image
tr_TR: Resim seç

en: Classic
tr_TR: Klasik

en: Classic 2D
tr_TR: Klasik 2D

en: Classic 2D - Background - Gray
tr_TR: Klasik 2D - Arka Plan - Gri

en: Classic 2D - Background - Transparent
tr_TR: Klasik 2D - Arka Plan - Şeffaf

en: Classic 2D - No Border
tr_TR: Klasik 2D - Kenarlık Yok

en: Classic 2D - Radius
tr_TR: Klasik 2D - Yarıçap

en: Classic 2D - Radius - Dash
tr_TR: Klasik 2B - Yarıçap - Kısa Çizgi

en: Classic 3D
tr_TR: Klasik 3D

en: Clear Cache
tr_TR: Önbelleği Temizle

en: Clear Cache Success !
tr_TR: Önbelleği Temizle Başarı!

en: Click here to Edit
tr_TR: Düzenlemek için burayı tıklayın

en: Click here to select Brand (PWB) ...
tr_TR: Marka (PWB) seçmek için buraya tıklayın...

en: Click here to select Brand ...
tr_TR: Marka seçmek için tıklayınız...

en: Click here to select Category ...
tr_TR: Kategori seçmek için tıklayınız...

en: Click here to select Deal ...
tr_TR: Anlaşmayı seçmek için buraya tıklayın...

en: Click here to select Menu ...
tr_TR: Menü'yü seçmek için buraya tıklayın...

en: Click here to select Pin...
tr_TR: Pin'i seçmek için buraya tıklayın...

en: Click here to select Revolution Slider...
tr_TR: Devrim Kaydırıcısını seçmek için buraya tıklayın...

en: Close
tr_TR: Kapalı

en: Color
tr_TR: Renk

en: Color 1st
tr_TR: 1. Renk

en: Color 2nd
tr_TR: 2. Renk

en: Color Attribute Style - Only use for Single or Quickview
tr_TR: Renk Özniteliği Stili - Yalnızca Tek veya Hızlı Görünüm için kullanın

en: Color title
tr_TR: Renk başlığı

en: Column Icon View 1
tr_TR: Sütun Simgesi Görünümü 1

en: Column Icon View 2
tr_TR: Sütun Simgesi Görünümü 2

en: Column Number View
tr_TR: Sütun Numarası Görünümü

en: Columns
tr_TR: Sütunlar

en: Columns Medium
tr_TR: Sütun Orta

en: Columns Number
tr_TR: Sütun Sayısı

en: Columns Number Small
tr_TR: Sütun Sayısı Küçük

en: Columns Number Small for Carousel
tr_TR: Carousel için Küçük Sütun Sayısı

en: Columns Number Small for Slider
tr_TR: Kaydırıcı için Küçük Sütun Sayısı

en: Columns Number Tablet
tr_TR: Sütun Sayı Tableti

en: Columns Small
tr_TR: Sütunlar Küçük

en: Columns Small Slider
tr_TR: Sütunlar Küçük Kaydırıcı

en: Coming Soon
tr_TR: Yakında gelecek

en: Coming Soon Image
tr_TR: Çok Yakında Görsel

en: Coming Soon Info
tr_TR: Çok Yakında Bilgi

en: Coming Soon Time
tr_TR: Çok Yakında Zaman

en: Coming Soon Tittle
tr_TR: Çok Yakında

en: Compare
tr_TR: Karşılaştırmak

en: Compare images.
tr_TR: Görüntüleri karşılaştırın.

en: COMPLETE - Please go to Dashboard > Settings > Permalinks to Re-built Permalinks your site.
tr_TR: TAM - Sitenizin Kalıcı Bağlantılarını Yeniden Oluşturmak için lütfen Kontrol Paneli > Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar'a gidin.

en: Contact Form Items
tr_TR: İletişim Formu Öğeleri

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Content Width (%)
tr_TR: İçerik Genişliği (%)

en: Core Options
tr_TR: Core Seçenekler

en: Count
tr_TR: Saymak

en: Count Items
tr_TR: Öğeleri Say

en: Count products
tr_TR: Ürün sayısı

en: Create Countdown time.
tr_TR: Geri sayım süresi oluşturun.

en: Create icon box.
tr_TR: Simge kutusu oluşturun.

en: Create image.
tr_TR: Görüntü yarat.

en: Create info contact, introduce.
tr_TR: Bilgi kişisi oluştur, tanıt.

en: Create info Instagram.
tr_TR: Bilgi Instagram oluşturun.

en: Create info opening time of shop.
tr_TR: Dükkanın bilgi açılış zamanı oluşturun.

en: Create sevice box.
tr_TR: Servis kutusu oluşturun.

en: Create text link custom.
tr_TR: Özel metin bağlantısı oluşturun.

en: Create title of section.
tr_TR: Bölümün başlığını oluşturun.

en: Custom add more class name for header page
tr_TR: Başlık sayfası için özel daha fazla sınıf adı ekleyin

en: Custom Badge
tr_TR: Özel Rozet

en: Custom Class
tr_TR: Özel Sınıf

en: Custom Font
tr_TR: Özel Yazı Tipi

en: Custom links
tr_TR: Özel bağlantılar

en: Custom Tabs
tr_TR: Özel Sekmeler

en: Custom Width
tr_TR: Özel Genişlik

en: Custom width this page
tr_TR: Bu sayfanın özel genişliği

en: Customer Name
tr_TR: Müşteri adı

en: Customer Says
tr_TR: Müşteri diyor

en: Customize this item?
tr_TR: Bu öğe özelleştirilsin mi?

en: Dark
tr_TR: Karanlık

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date (Format: YYYY-mm-dd HH:mm:ss | YYYY/mm/dd HH:mm:ss)
tr_TR: Tarih (Biçim: YYYY-aa-gg SS:dd:ss | YYYY/aa/gg SS:dd:ss)

en: Date align
tr_TR: Tarih hizalama

en: Date align (with Style: Text)
tr_TR: Tarih hizalama (Stil ile: Metin)

en: Date alignment
tr_TR: Tarih hizalama

en: Date Info
tr_TR: Tarih Bilgisi

en: Date text
tr_TR: Tarih metni

en: Date/Author/Readmore position with description
tr_TR: Tarih/Yazar/Daha fazla bilgi konumu ve açıklama

en: Day
tr_TR: Gün

en: day
tr_TR: gün

en: Days
tr_TR: Günler

en: days
tr_TR: günler

en: Deal Before Time
tr_TR: Zamanından Önce Anlaşma

en: Deal Before Time V2
tr_TR: Zamanından Önce Anlaşma v2

en: Deal of the Day
tr_TR: Günün Satış teklifi

en: Deals
tr_TR: Fırsatlar

en: Deep Levels
tr_TR: Derin Düzeyler

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default Font
tr_TR: Varsayılan yazı tipi

en: Default is 800x800. (Width x Height)
tr_TR: Varsayılan 800x800'dür. (Genişlik x yükseklik)

en: Default link to shop page.
tr_TR: Mağaza sayfasına varsayılan bağlantı.

en: Delay (s)
tr_TR: Gecikme (ikinci)

en: Delay Time (s)
tr_TR: Gecikme Süresi (ikinci)

en: Delay Time (s) (Only use for Style is Slider.)
tr_TR: Gecikme Süresi (ikinci) (Yalnızca Style is Slider için kullanın.)

en: Delete
tr_TR: Silmek

en: Delete image
tr_TR: Resmi Sil

en: Delivery &#38; Return
tr_TR: Teslimat &#38; İade

en: Delivery &#38; Return - Single Product Page
tr_TR: Teslimat &#38; İade - Tek Ürün Sayfası

en: Demo data was imported. If you want import demo data again, You should need reset data of your site.
tr_TR: Demo verileri içe aktarıldı. Demo verilerini tekrar içe aktarmak istiyorsanız, sitenizin verilerini sıfırlamanız gerekir.

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Description - for Deal Before Time
tr_TR: Açıklama - Zamanından Önce Anlaşma için

en: Desktop Columns
tr_TR: Masaüstü Sütunları

en: Digital
tr_TR: Dijital

en: Disable
tr_TR: Devre dışı bırakmak

en: Discord
tr_TR: Anlaşmazlık

en: Discord URL
tr_TR: Anlaşmazlık URL'si

en: Discount
tr_TR: İndirim

en: Discount Type
tr_TR: İndirim Türü

en: Discount&nbsp;%s&#37;
tr_TR: İndirim&nbsp;%s&#37;

en: Display 1 main and 4 extra products.
tr_TR: 1 ana ve 4 ekstra ürün görüntüleyin.

en: Display Banner
tr_TR: Afişi Görüntüle

en: Display Banner v1
tr_TR: Görüntülü Banner v1

en: Display Banner v2
tr_TR: Ekran Şeridi v2

en: Display brand on product Grid
tr_TR: Ürün ızgarasında markayı göster

en: Display brands logo
tr_TR: Ekran markaları logosu

en: Display Categories Directory
tr_TR: Kategorileri Görüntüle Dizini

en: Display Child of Product Categories.
tr_TR: Ürün Kategorilerinin Alt Öğesini Görüntüle.

en: Display Compare IMGS
tr_TR: Karşılaştır IMGS'yi Görüntüle

en: Display Countdown Time
tr_TR: Geri Sayım Süresini Görüntüle

en: Display Follow
tr_TR: Takip Et'i Görüntüle

en: Display Follow icon social.
tr_TR: Takip et simgesini sosyal olarak görüntüleyin.

en: Display form search.
tr_TR: Form aramayı görüntüleyin.

en: Display Header Icons
tr_TR: Başlık Simgelerini Görüntüle

en: Display Icon Box
tr_TR: Simge Kutusunu Görüntüle

en: Display Image
tr_TR: Resmi görüntüle

en: Display Image Box Grid
tr_TR: Görüntü Kutusu Izgarasını Görüntüle

en: Display Instagram Feed
tr_TR: Instagram Akışını Görüntüle

en: Display material pin banner.
tr_TR: Malzeme pin pankartını görüntüleyin.

en: Display Mega Menu
tr_TR: Mega Menüyü Görüntüle

en: Display menu is vertical format.
tr_TR: Görüntü menüsü dikey biçimdedir.

en: Display Menu Level Root (level = 0).
tr_TR: Menü Seviyesini Görüntüle Kök (seviye = 0).

en: Display Menu Root (Level 0)
tr_TR: Ekran Menüsü Kökü (Seviye 0)

en: Display Menu Vertical
tr_TR: Ekran Menüsü Dikey

en: Display Multi products pin banner.
tr_TR: Çoklu ürün pin banner'ını görüntüleyin.

en: Display Pin Material Banner
tr_TR: Pimi Malzeme Afişini Görüntüle

en: Display Pin Products Banner
tr_TR: Pin Ürünleri Afişini Görüntüle

en: Display Position
tr_TR: Görüntü Konumu

en: Display Post - Blogs.
tr_TR: Gönderiyi Görüntüle - Bloglar.

en: Display Post Blogs
tr_TR: Yazı Bloglarını Görüntüle

en: Display product brands with Accordion.
tr_TR: Accordion ile ürün markalarını görüntüleyin.

en: Display product brands with Dropdown.
tr_TR: Dropdown ile ürün markalarını görüntüleyin.

en: Display Product Categories
tr_TR: Ürün Kategorilerini Görüntüle

en: Display Product Categories.
tr_TR: Ürün Kategorilerini Görüntüle.

en: Display Product Deal
tr_TR: Ürün Anlaşmasını Görüntüle

en: Display Product Groups
tr_TR: Ürün Gruplarını Görüntüle

en: Display Products
tr_TR: Teşhir Ürünleri

en: Display Products - Tabs
tr_TR: Ürünleri Görüntüle - Sekmeler

en: Display products as many format.
tr_TR: Ürünleri birçok formatta görüntüleyin.

en: Display products as masonry layout.
tr_TR: Ürünleri duvar düzeni olarak görüntüleyin.

en: Display Products By Ids
tr_TR: Ürünleri Kimliğe Göre Görüntüle

en: Display products by ids.
tr_TR: Ürünleri kimliklerine göre görüntüleyin.

en: Display products deal.
tr_TR: Ürünlerin anlaşmasını görüntüleyin.

en: Display products list.
tr_TR: Ürün listesini görüntüleyin.

en: Display products pin banner.
tr_TR: Ürünleri pin afişini görüntüleyin.

en: Display Products Special Deal
tr_TR: Teşhir Ürünleri Özel Fırsatı

en: Display Revolution Slider
tr_TR: Devrim Kaydırıcısını Görüntüle

en: Display Service Box
tr_TR: Ekran Servis Kutusu

en: Display Share
tr_TR: Paylaşımı Görüntüle

en: Display share icon social.
tr_TR: Paylaşım simgesini sosyal olarak görüntüleyin.

en: Display shortcode mega menu.
tr_TR: Kısa kod mega menüsünü görüntüleyin.

en: Display Shortcode Nasa Products Masonry
tr_TR: Kısa Kodu Görüntüle Nasa Ürünleri Duvarcılık

en: Display shortcode static block.
tr_TR: Kısa kod statik bloğunu görüntüleyin.

en: Display slider (images, products, ...)
tr_TR: Kaydırıcıyı göster (resimler, ürünler, ...)

en: Display Slider Pin Material Banner
tr_TR: Kaydırıcı Pim Malzeme Afişini Görüntüle

en: Display Slider Pin Products Banner
tr_TR: Kaydırıcı Pin Ürünleri Afişini Görüntüle

en: Display Sliders with Banner v1
tr_TR: Kaydırıcıları Afişle Görüntüle v1

en: Display Sliders with Banner v2
tr_TR: Banner v2 ile Kaydırıcıları Görüntüle

en: Display Sliders with Testimonials
tr_TR: Referanslı Kaydırıcıları Görüntüle

en: Display tags cloud (product tag, product categories).
tr_TR: Görüntü etiketleri bulutu (ürün etiketi, ürün kategorileri).

en: Display team members project.
tr_TR: Ekip üyeleri projesini görüntüleyin.

en: Display Testimonials
tr_TR: Referansları Görüntüle

en: Display Title Position
tr_TR: Başlık Pozisyonunu Göster

en: Display type
tr_TR: Ekran tipi

en: Don't show
tr_TR: Görüntülenmedi

en: Dots
tr_TR: Noktalar

en: Dots (Only use for Style is Carousel)
tr_TR: Noktalar (Yalnızca Atlı Karınca olan Stil için kullanın)

en: Dots (Only use for Style is Slider or Simple Slide 2)
tr_TR: Noktalar (Yalnızca Style is Slider veya Simple Slide 2 için kullanın)

en: Dots (Only use for Style is Slider)
tr_TR: Noktalar (Yalnızca Style is Slider için kullanın)

en: Double Rows
tr_TR: Çift sıra

en: Download
tr_TR: İndirmek

en: Dribbble
tr_TR: Top sürme

en: Dribbble URL
tr_TR: Dribble URL'si

en: Edit
tr_TR: Düzenlemek

en: Edit Block
tr_TR: Bloğu Düzenle

en: Edit Categories
tr_TR: Kategorileri Düzenle

en: Edit Header
tr_TR: Başlığı Düzenle

en: Edit Project
tr_TR: Projeyi Düzenle

en: Effect Banner Content
tr_TR: Efekt Afiş İçeriği

en: Effect Banner Hover
tr_TR: Efekt Banner Vurgulu

en: Effect Content
tr_TR: Efekt İçeriği

en: Effect Hover Product
tr_TR: Efekt Vurgulu Ürün

en: Effect icons
tr_TR: Efekt simgeleri

en: Effect Image
tr_TR: Efekt Görüntüsü

en: Effect Pin Space (Pin Banner)
tr_TR: Efekt Pin Alanı (Pin Banner)

en: Elementor - Homes
tr_TR: Elementor - Evler

en: Elementor Builder
tr_TR: Elementor Oluşturucu

en: Elementor Builder - Mobile
tr_TR: Elementor Oluşturucu - Mobil

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Email to your friends
tr_TR: arkadaşlarına e-posta gönder

en: Email URL
tr_TR: E-posta URL'si

en: Email:
tr_TR: E-posta:

en: Enable
tr_TR: Olanak vermek

en: Enable in Archive Products
tr_TR: Arşiv Ürünlerinde Etkinleştir

en: Enable Portfolio
tr_TR: Portföyü Etkinleştir

en: Enable UX Variations (Color - Label (Size) - Image Swatches)
tr_TR: UX Varyasyonlarını Etkinleştir (Renk - Etiket (Boyut) - Görüntü Örnekleri)

en: End Date
tr_TR: Bitiş tarihi

en: End date show deals (yyyy-mm-dd | yyyy/mm/dd)
tr_TR: Bitiş tarihi fırsatları göster (yyyy-aa-gg | yyyy/aa/gg)

en: End date show deals (yyyy-mm-dd | yyyy/mm/dd) for Deal Before Time
tr_TR: Bitiş tarihi, Zamanından Önce Anlaşma için fırsatları (yyyy-aa-gg | yyyy/aa/gg) gösterir

en: Ends in:
tr_TR: şurada biter:

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
tr_TR: Hiçbir sonuç bulunamadı

en: Enter a list of product IDs, separated by ",".
tr_TR: Ürün kimliklerinin listesini "," ile ayırarak girin.

en: Enter a Youtube or Vimeo Url of the product video here.
tr_TR: Ürün videosunun Youtube veya Vimeo URL'sini buraya girin.

en: Enter badge label (NEW, HOT etc...).
tr_TR: Rozet etiketini girin (YENİ, SICAK vb...).

en: Enter icon class name. Support FontAwesome, Font Pe 7 Stroke (https://elessi.nasatheme.com/demo/font-demo/7-stroke/reference.html), Font Nasa (https://elessi.nasatheme.com/wp-content/themes/elessi-theme/assets/font-nasa/icons-reference.html)
tr_TR: Simge sınıfı adını girin. FontAwesome, Font Pe 7 Stroke (https://elessi.nasatheme.com/demo/font-demo/7-stroke/reference.html), Font Nasa (https://elessi.nasatheme.com/wp-content/themes/elessi-theme) desteği /assets/font-nasa/icons-reference.html)

en: Enter icon class name. Support FontAwesome, Font Pe 7 Stroke (https://elessi.nasatheme.com/demo/font-demo/7-stroke/reference.html), Font Nasa (https://elessi.nasatheme.com/wp-content/themes/elessi-theme/assets/font-nasa/icons-reference.html.)
tr_TR: Simge sınıfı adını girin. FontAwesome, Font Pe 7 Stroke (https://elessi.nasatheme.com/demo/font-demo/7-stroke/reference.html), Font Nasa (https://elessi.nasatheme.com/wp-content/themes/elessi-theme) desteği /assets/font-nasa/icons-reference.html.)

en: Enter image size. Example in pixels: 200x100 (Width x Height).
tr_TR: Resim boyutunu girin. Piksel cinsinden örnek: 200x100 (Genişlik x Yükseklik).

en: Enter links for each slide here. Divide links with linebreaks (Enter).
tr_TR: Her slayt için bağlantıları buraya girin. Bağlantıları satır sonlarıyla bölün (Enter).

en: Enter personalized text
tr_TR: Kişiselleştirilmiş metni girin

en: Error!
tr_TR: Hata!

en: Error!!!
tr_TR: Hata!!!

en: Estimated Delivery
tr_TR: Tahmini teslim

en: Estimated Delivery:
tr_TR: Tahmini teslim:

en: Ex: Customers say about us.
tr_TR: Örn: Müşteriler bizim hakkımızda söylüyor.

en: Excl Sat
tr_TR: Cumartesi hariç

en: Excl Sat, Sun
tr_TR: Cumartesi, Pazar hariç

en: Excl Sun
tr_TR: Güneş hariç

en: Exclude Saturday
tr_TR: Cumartesiyi hariç tut

en: Exclude Saturday and Sunday
tr_TR: Cumartesi ve Pazar hariç

en: Exclude Sunday
tr_TR: Pazar gününü hariç tut

en: Excludes Product Ids
tr_TR: Ürün Kimliklerini Hariç Tutar

en: Expire Time (Seconds - Expire time live file.)
tr_TR: Sona Erme Süresi (Saniye - Canlı dosyanın sona erme süresi.)

en: Extends from Attribute Image Style
tr_TR: Öznitelik Görüntü Stilinden Genişler

en: Extends from Desktop
tr_TR: Masaüstünden Genişler

en: Extends from Image Attribute Style - All
tr_TR: Görüntü Öznitelik Stilinden Genişler - Tümü

en: Extra Class
tr_TR: Ekstra Sınıf

en: Extra class for Images
tr_TR: Görüntüler için ekstra sınıf

en: Extra Class Image
tr_TR: Ekstra Sınıf Resmi

en: Extra Class Images
tr_TR: Ekstra Sınıf Resimleri

en: Extra class name
tr_TR: Ekstra sınıf adı

en: Extra Class Name Header
tr_TR: Ekstra Sınıf Adı Başlığı

en: Extra Class Page
tr_TR: Ekstra Sınıf Sayfası

en: Facebook URL Follow
tr_TR: Facebook URL'sini Takip Et

en: Fade
tr_TR: Solmak

en: fadeIn
tr_TR: Yavaş Solmak

en: fadeInDown
tr_TR: Aşağı Solmak

en: fadeInLeft
tr_TR: Sol Solmak

en: fadeInRight
tr_TR: Sağda Solmak

en: fadeInUp
tr_TR: Yukarı Solmak

en: Fake In Cart
tr_TR: Sepette Sahte

en: Fake In Cart is Empty!
tr_TR: Sahte Sepet Boş!

en: Fake Number Of Products In Cart
tr_TR: Sepetteki Sahte Ürün Sayısı

en: Fake Purchased
tr_TR: Sahte Satın Alındı

en: Fake Sold
tr_TR: Sahte Satılan

en: Fake Sold is Empty!
tr_TR: Sahte Satılan Boş!

en: Fake View
tr_TR: Sahte Görünüm

en: Fake Viewing
tr_TR: Sahte Görüntüleme

en: Featured
tr_TR: Özel

en: Featured Products
tr_TR: Özel Ürünler

en: File:
tr_TR: Dosya:

en: Files - directory uploads / nasa-caches
tr_TR: Dosyalar - dizin yüklemeleri / nasa önbellekleri

en: Filter products by Product Groups.
tr_TR: Ürünleri Ürün Gruplarına göre filtreleyin.

en: Filter Text
tr_TR: Metni Filtrele

en: Find Product
tr_TR: Ürün Bul

en: Find product
tr_TR: ürün bul

en: Fit Rows
tr_TR: Satırları Sığdır

en: Flat
tr_TR: Düz

en: Flickr URL Follow
tr_TR: Flickr URL'sini Takip Et

en: Flip Horizontal
tr_TR: Yatay çevirmek

en: flipInY
tr_TR: FlipInY

en: Fly
tr_TR: Uçmak

en: Follow us on Amazon
tr_TR: Bizi Amazon'da takip edin

en: Follow us on Behance
tr_TR: Bizi Behance'te takip edin

en: Follow us on Discord
tr_TR: Bizi Discord'da takip edin

en: Follow us on Dribbble
tr_TR: Bizi Dribbble'da takip edin

en: Follow us on Facebook
tr_TR: Bizi Facebook üzerinden takip et

en: Follow us on Flickr
tr_TR: Flickr'da bizi takip edin

en: Follow us on Github
tr_TR: Bizi Github'da takip edin

en: Follow us on Instagram
tr_TR: Bizi instagramda takip et

en: Follow us on LinkedIn
tr_TR: Bizi LinkedIn'de takip edin

en: Follow us on Odnoklassniki
tr_TR: Bizi Odnoklassniki'de takip edin

en: Follow us on Pinterest
tr_TR: Bizi Pinterest'te takip edin

en: Follow us on Snapchat
tr_TR: Bizi Snapchat'te takip edin

en: Follow us on Soundcloud
tr_TR: Bizi Soundcloud'da takip edin

en: Follow us on Spotify
tr_TR: Bizi Spotify'da takip edin

en: Follow us on Telegram
tr_TR: Telegram'da bizi takip edin

en: Follow us on Tiktok
tr_TR: Tiktok'ta bizi takip edin

en: Follow us on Tumblr
tr_TR: Bizi Tumblr'da takip edin

en: Follow us on Vimeo
tr_TR: Bizi Vimeo'da takip edin

en: Follow us on VK
tr_TR: Bizi VK'da takip edin

en: Follow us on Weibo
tr_TR: Weibo'da bizi takip edin

en: Follow us on Whatsapp
tr_TR: Whatsapp'ta bizi takip edin

en: Follow us on X
tr_TR: Bizi X'te takip edin

en: Follow us on YouTube
tr_TR: YouTube'da bizi takip edin

en: Font
tr_TR: Yazı tipi

en: Font Colour
tr_TR: Yazı Tipi Rengi

en: Font Orientation
tr_TR: Yazı Tipi Yönü

en: Font Size
tr_TR: Yazı Boyutu

en: Font size
tr_TR: Yazı Boyutu

en: Font size (with Style: Text)
tr_TR: Yazı tipi boyutu (Stil ile: Metin)

en: Font Style
tr_TR: Yazı stili

en: Font Type
tr_TR: Yazı tipi

en: Font Weight
tr_TR: Yazı Tipi Ağırlığı

en: Footer
tr_TR: Altbilgi

en: Footer Builder
tr_TR: Altbilgi Oluşturucu

en: Footer Builder - WPBakery
tr_TR: Altbilgi Oluşturucu - WPBakery

en: Footer Builder Elementor
tr_TR: Altbilgi Oluşturucu Öğesi

en: Footer Builder Elementor Mobile
tr_TR: Altbilgi Oluşturucu Elementor Mobile

en: Footer Builder Mobile
tr_TR: Altbilgi Oluşturucu Mobil

en: Footer Built-in
tr_TR: Altbilgi Yerleşik

en: Footer Built-in Mobile
tr_TR: Altbilgi Yerleşik Mobil

en: Footer Mode
tr_TR: Alt Bilgi Modu

en: For Deal Before Time V2.
tr_TR: Zamanından Önce Anlaşma V2 için.

en: For Deal Before Time, Simple Deals
tr_TR: Zamanından Önce Anlaşma İçin, Basit Anlaşmalar

en: For Simple Deals
tr_TR: Basit Fırsatlar İçin

en: Force Initialize
tr_TR: Başlatmayı Zorla

en: Format: YYYY-mm-dd HH:mm:ss | YYYY/mm/dd HH:mm:ss.
tr_TR: Biçim: YYYY-aa-gg SS:dd:ss | YYYY/aa/gg SS:dd:ss.

en: From - Estimated Days
tr_TR: Başlangıç ​​- Tahmini Günler

en: Full
tr_TR: Tam dolu

en: Full Price
tr_TR: Tam fiyat

en: Gallery - Carousel
tr_TR: Galeri - Atlıkarınca

en: Gallery 360&#176; Viewer
tr_TR: Galeri 360&#176; Görüntüleyici

en: Gallery for Variation
tr_TR: Varyasyon Galerisi

en: Gallery Grid
tr_TR: Galeri Izgarası

en: Gallery Grid 2
tr_TR: Galeri Izgarası 2

en: Gallery Grid 3
tr_TR: Galeri Izgarası 3

en: Gap Items
tr_TR: Boşluk Öğeleri

en: General
tr_TR: Genel

en: General Options
tr_TR: Genel seçenekler

en: Gift
tr_TR: Hediye

en: Github URL
tr_TR: Github URL'si

en: Global Theme Options
tr_TR: Küresel Tema Seçenekleri

en: Global URL
tr_TR: Genel URL

en: Global URL Text
tr_TR: Genel URL Metni

en: Google Font
tr_TR: Google Yazı Tipi

en: Gray
tr_TR: Gri

en: Grid
tr_TR: Izgara

en: Grid 1
tr_TR: Izgara 1

en: Grid 2
tr_TR: Izgara 2

en: Grid 3 - Only show 2 posts
tr_TR: Izgara 3 - Yalnızca 2 gönderi göster

en: Grid Image Box
tr_TR: Izgara Görüntü Kutusu

en: Grid Rows
tr_TR: Izgara Satırları

en: Grid View
tr_TR: Izgara Görünümü

en: Groups:
tr_TR: Gruplar:

en: Has Nav 2 Items
tr_TR: Nav 2 Öğeleri Var

en: Has Nav 4 Items
tr_TR: Nav 4 Öğeleri Var

en: Header
tr_TR: Başlık

en: Header Background
tr_TR: Başlık Arka Planı

en: Header Background - Sticky
tr_TR: Başlık Arka Planı - Yapışkan

en: Header Builder
tr_TR: Başlık Oluşturucu

en: Header Builder - WPBakery
tr_TR: Başlık Oluşturucu - WPBakery

en: Header Elementor Builder
tr_TR: Header Elementor Oluşturucu

en: Header Text
tr_TR: Başlık metni

en: Header Text - Sticky
tr_TR: Başlık Metni - Yapışkan

en: Header Text color
tr_TR: Başlık Metni rengi

en: Header Text color - Sticky
tr_TR: Başlık Metni rengi - Yapışkan

en: Header Text color hover
tr_TR: Başlık Metni rengi vurgulu

en: Header Text color hover - Sticky
tr_TR: Başlık Metni rengi vurgulu - Yapışkan

en: Header Text Hover
tr_TR: Üstbilgi Metni Üzerine Vurgulu

en: Header Text Hover - Sticky
tr_TR: Başlık Metni Vurgusu - Yapışkan

en: Header Theme Builder
tr_TR: Başlık Tema Oluşturucu

en: Header Transparent
tr_TR: Başlık Şeffaf

en: Header Type
tr_TR: Başlık Türü

en: Header Type 1
tr_TR: Başlık Türü 1

en: Header Type 2
tr_TR: Başlık Türü 2

en: Header Type 3
tr_TR: Başlık Türü 3

en: Header Type 4
tr_TR: Başlık Türü 4

en: Header Type 5
tr_TR: Başlık Türü 5

en: Header Type 6
tr_TR: Başlık Tipi 6

en: Header Type 7
tr_TR: Başlık Tipi 7

en: Header Vertical Menu
tr_TR: Başlık Dikey Menüsü

en: Header WPBakery Builder
tr_TR: Başlık WPBakery Builder

en: Headings Font
tr_TR: Başlık Yazı Tipi

en: Headings Font (H1, H2, H3, H4, H5, H6)
tr_TR: Başlık Yazı Tipi (H1, H2, H3, H4, H5, H6)

en: Height (px)
tr_TR: Yükseklik (piksel)

en: Height - Mobile (px)
tr_TR: Yükseklik - Mobil (px)

en: Helps reduce the number of HTML tags loaded on the site.
tr_TR: Siteye yüklenen HTML etiketlerinin sayısını azaltmaya yardımcı olur.

en: Hide Advanced Options
tr_TR: Gelişmiş Seçenekleri Gizle

en: Hide Empty
tr_TR: Boşu Gizle

en: Hide empty brands
tr_TR: Boş markaları gizle

en: Hide Empty categories
tr_TR: Boş kategorileri gizle

en: Hide empty categories
tr_TR: Boş kategorileri gizle

en: Hide in Mobile
tr_TR: Mobilde Gizle

en: Hide in Mobile - Mobile Layout
tr_TR: Mobilde Gizle - Mobil Düzen

en: Hide Out Of Stock Product Variations
tr_TR: Stokta Olmayan Ürün Çeşitlerini Gizle

en: Horizontal
tr_TR: Yatay

en: Horizontal 1
tr_TR: Yatay 1

en: Horizontal 2
tr_TR: Yatay 2

en: Horizontal 3
tr_TR: Yatay 3

en: Horizontal 4
tr_TR: Yatay 4

en: Horizontal 5
tr_TR: Yatay 5

en: Horizontal 6
tr_TR: Yatay 6

en: Horizontal Alignment
tr_TR: Yatay hizalama

en: HOT
tr_TR: SICAK

en: Hour
tr_TR: Saat

en: hour
tr_TR: saat

en: Hours
tr_TR: Saat

en: hours
tr_TR: saat

en: Hover Effect
tr_TR: Vurgulu Etkisi

en: Hover To Top
tr_TR: Yukarı Git

en: Hurry up! these product are limited, checkout within
tr_TR: Acele etmek! bu ürünler sınırlıdır, ödeme süresi içinde

en: Hurry! Over %s people have this in their carts
tr_TR: Acele etmek! %s'den fazla kişinin alışveriş sepetlerinde bu var

en: Icon
tr_TR: Simge

en: Icon Content
tr_TR: Simge İçeriği

en: Icon Menu
tr_TR: Simge Menüsü

en: ID or Slug, separated by ",". Ex: 1, 2 or slug-1, slug-2.
tr_TR: ID veya Slug, "," ile ayrılmış. Örn: 1, 2 veya sülük-1, sülük-2.

en: If you wish to style images differently, then use this field to add a class name and then refer to it in your css file.
tr_TR: Görüntüleri farklı şekilde stillendirmek istiyorsanız, bir sınıf adı eklemek için bu alanı kullanın ve ardından css dosyanızda buna bakın.

en: If you wish to style particular content element differently, then use this field to add a class name and then refer to it in your css file.
tr_TR: Belirli bir içerik öğesinin stilini farklı şekilde belirlemek istiyorsanız, bu alanı bir sınıf adı eklemek için kullanın ve ardından css dosyanızda ona bakın.

en: Image
tr_TR: resim

en: Image After
tr_TR: Resim Sonrası

en: Image Attribute Style - All
tr_TR: Görüntü Öznitelik Stili - Tümü

en: Image Attribute Style - Only use for Single or Quickview
tr_TR: Görüntü Özniteliği Stili - Yalnızca Tek veya Hızlı Görüntüleme için kullanın

en: Image Attributes To Do Brands
tr_TR: Markaları Yapmak İçin Görsel Nitelikler

en: Image Before
tr_TR: Önceki Resim

en: Image Box Items
tr_TR: Görüntü Kutusu Öğeleri

en: Image Box.
tr_TR: Görüntü Kutusu.

en: Image Layout
tr_TR: Görüntü Düzeni

en: Image show in Product Element with Style is Simple Slide
tr_TR: Ürün Öğesinde Resim Gösterisi Tarzıyla Basit Bir Slayttır

en: Image Simple Slide
tr_TR: Görüntü Basit Slayt

en: Image Size
tr_TR: Görüntü boyutu

en: Image Style
tr_TR: Görüntü Stili

en: Images
tr_TR: Görüntüler

en: Images Layout
tr_TR: Görüntü Düzeni

en: Images Style
tr_TR: Görüntü Stili

en: Import Global Data (Media, Posts, Products, Categories...)
tr_TR: Küresel Verileri İçe Aktar (Medya, Gönderiler, Ürünler, Kategoriler...)

en: Import Homes
tr_TR: Evleri İthalat

en: Import Widgets Sidebars
tr_TR: Widget Kenar Çubuklarını İçe Aktar

en: Infinite Slide
tr_TR: Sonsuz Slayt

en: Info Align
tr_TR: Bilgi Hizalama

en: Info Align - With List Style
tr_TR: Bilgi Hizalama - Liste Stili ile

en: Info Columns
tr_TR: Bilgi Sütunları

en: Infomations Columns
tr_TR: Bilgi Sütunları

en: Input categories slug Divide with "," Ex: slug-1, slug-2 ...
tr_TR: Giriş kategorileri bilgi Böl şununla "," Örn: bilgi-1, bilgi-2 ...

en: Input CNAME. It will be replaced for home URL of images your site. (Ex: https://elessi-cdn.nasatheme.com)
tr_TR: CNAME'i girin. Sitenizdeki resimlerin ana URL'si için değiştirilecektir. (Ör: https://elessi-cdn.nasatheme.com)

en: Input list ID or Slug, separated by ",". Ex: 1, 2 or slug-1, slug-2
tr_TR: "," ile ayrılmış giriş listesi kimliği veya Slug. Örn: 1, 2 veya sülük-1, sülük-2

en: Input Material
tr_TR: Girdi Malzemesi

en: Input Slug of a Category you want, Default redirect to Shop page or Home page.
tr_TR: İstediğiniz bir Kategorinin Bilgisini Girin, Varsayılan olarak Mağaza sayfasına veya Ana sayfaya yönlendirin.

en: Inside
tr_TR: İçeri

en: Instagram URL Follow
tr_TR: Instagram URL'sini Takip Et

en: Install Elessi Theme - Child
tr_TR: Elessi Temasını Yükleyin - Çocuk

en: Isotope Layout Mode
tr_TR: İzotop Düzeni Modu

en: Item
tr_TR: Öğe

en: Item Padding (px || %)
tr_TR: Öğe Dolgusu (px || %)

en: Item Padding in Mobile (px || %)
tr_TR: Mobilde Öğe Dolgusu (px || %)

en: Item Padding in Tablet (px || %)
tr_TR: Tablette Öğe Dolgusu (px || %)

en: items
tr_TR: öğeler

en: Items show vertical
tr_TR: Öğeler dikey olarak gösterilir

en: Job
tr_TR: İş

en: Job (Style => Full)
tr_TR: İş (Stil => Dolu)

en: Justify
tr_TR: Savunmak

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Label Attribute Selected - Single / Quick view Product
tr_TR: Etiket Özniteliği Seçildi - Tek / Hızlı Ürün Görüntüle

en: Label Attribute Style - Only use for Single or Quickview
tr_TR: Etiket Öznitelik Stili - Yalnızca Tek veya Hızlı Görünüm için kullanın

en: Landscape
tr_TR: Manzara

en: Large
tr_TR: Büyük

en: Layout
tr_TR: Düzen

en: Layout Reverse
tr_TR: Düzen Ters

en: Layout Style
tr_TR: Düzen Stili

en: Left
tr_TR: Sol

en: Left (RTL - Right)
tr_TR: Sol (RTL - Sağ)

en: Left of Pin
tr_TR: Pinin solu

en: Left Sidebar
tr_TR: Sol Kenar Çubuğu

en: Left sidebar Classic
tr_TR: Sol kenar çubuğu Klasik

en: Left Sidebar Off-canvas
tr_TR: Sol Kenar Çubuğu Tuval Dışı

en: Left to Right
tr_TR: Soldan sağa

en: Light
tr_TR: Işık

en: lightSpeedIn
tr_TR: ışıkHızı

en: Limit
tr_TR: sınır

en: Limit Child Items to display
tr_TR: Görüntülenecek Alt Öğeleri Sınırla

en: Limit in Product Grid
tr_TR: Ürün Tablosunda Sınır

en: Limit products
tr_TR: Sınırlı ürünler

en: Limit show variations/1 attribute in product grid. Empty input to show all
tr_TR: Ürün ızgarasında gösteri varyasyonlarını/1 özelliğini sınırlayın. Tümünü göstermek için boş giriş

en: Link
tr_TR: Bağlantı

en: Link Follow
tr_TR: Bağlantıyı Takip Et

en: Link Target
tr_TR: Bağlantı hedefi

en: Link Target Blank
tr_TR: Bağlantı Hedefi Boş

en: Link text
tr_TR: Bağlantı metni

en: Linkedin URL Follow
tr_TR: Linkedin URL'si Takip Et

en: List
tr_TR: Liste

en: List - Widget Items
tr_TR: Liste - Widget Öğeleri

en: List 2 Columns
tr_TR: 2 Sütun Listele

en: List Blocks
tr_TR: Liste Blokları

en: List Font Colours for Personalize product
tr_TR: Kişiselleştir ürünü için Yazı Tipi Renklerini Listeleme

en: List Font Types for Personalize product
tr_TR: Kişiselleştir ürünü için Yazı Tiplerini Listeleme

en: List Footer
tr_TR: Liste Altbilgisi

en: List Headers
tr_TR: Liste Başlıkları

en: List items
tr_TR: Liste öğeleri

en: list Title
tr_TR: liste Başlık

en: List View
tr_TR: Liste görünümü

en: List View 2 Columns
tr_TR: Liste Görünümü 2 Sütun

en: Live Search Products
tr_TR: Canlı Arama Ürünleri

en: Live Time Fake (s)
tr_TR: Canlı Zaman Sahte (s)

en: LOAD MORE
tr_TR: DAHA FAZLA YÜKLE

en: Load More
tr_TR: Daha fazla yükle

en: LOAD MORE ...
tr_TR: DAHA FAZLA YÜKLE ...

en: Load UX Variations in Grid After Click
tr_TR: Tıklamadan Sonra Kılavuzda UX Varyasyonlarını Yükle

en: Loadding random products if had not exists list viewed products
tr_TR: Görüntülenen ürünler listelenmemişse rastgele ürünler yükleniyor

en: Logo Mobile
tr_TR: Mobil Logo

en: Logo Mode
tr_TR: Logo Modu

en: Logo Sticky
tr_TR: Logo Yapışkan

en: Main Menu Background
tr_TR: Ana Menü Arka Planı

en: Main Menu Background - Sticky
tr_TR: Ana Menü Arka Planı - Yapışkan

en: Main Menu Fullwidth
tr_TR: Ana Menü Tam Genişlik

en: Main Menu Text
tr_TR: Ana Menü Metni

en: Main Menu Text - Sticky
tr_TR: Ana Menü Metni - Yapışkan

en: Main Menu Text color
tr_TR: Ana Menü Metin rengi

en: Main Menu Text color - Sticky
tr_TR: Ana Menü Metin rengi - Yapışkan

en: Main Navigation Font
tr_TR: Ana Gezinme Yazı Tipi

note: %s: taxonomy term name
en: Make &#8220;%s&#8221; the default brand
tr_TR: &#8220;%s&#8221;yi varsayılan marka yap

en: Make default
tr_TR: Varsayılan yap

en: Marker Full Price
tr_TR: Marker Tam Fiyatı

en: Marker Style
tr_TR: İşaretçi Stili

en: Masonry
tr_TR: Duvarcılık

en: Masonry Isotope
tr_TR: Duvar izotopu

en: Max - Fake In Cart
tr_TR: Max - Sepette Sahte

en: Max Change
tr_TR: Maksimum Değişim

en: Max Deep in Archive Products Page
tr_TR: Arşiv Ürünleri Sayfasında Max Deep

en: Max Fake Sold
tr_TR: Maksimum Sahte Satıldı

en: Max Fake Time (number hours ago)
tr_TR: Maksimum Sahte Süre (sayı saat önce)

en: Maximum depth
tr_TR: Maksimum derinlik

en: Maximum numbers tag to display (Show all insert "0" or "All")
tr_TR: Görüntülenecek maksimum sayı etiketi ("0" veya "Tümü" eklerinin tümünü göster)

en: Medium
tr_TR: Orta

en: Mega Menu
tr_TR: Mega Menü

en: Member email
tr_TR: Üye e-postası

en: Member Information
tr_TR: Üye bilgisi

en: Member name
tr_TR: Üye adı

en: Menu
tr_TR: Menü

en: Menu Navigation Font
tr_TR: Menüde Gezinme Yazı Tipi

en: Menu Order
tr_TR: Menü Sırası

en: Menu Selected
tr_TR: Menü Seçildi

en: Menu type
tr_TR: Menü türü

en: Middle
tr_TR: Orta

en: Min
tr_TR: Dakika

en: min
tr_TR: dakika

en: Min - Fake In Cart
tr_TR: Min - Sepette Sahte

en: Min Fake Sold
tr_TR: Minimum Sahte Satıldı

en: Min Fake Time (number hours ago)
tr_TR: Min. Fake Time (sayı saat önce)

en: Mini Account
tr_TR: Mini Hesap

en: Mini Cart
tr_TR: Mini Sepette

en: Mini Compare
tr_TR: Mini Karşılaştırma

en: Mini Wishlist
tr_TR: Mini İstek Listesi

en: Mins
tr_TR: Dakika

en: mins
tr_TR: dakika

en: Mobile Columns
tr_TR: Mobil Sütunlar

en: Monday - Friday
tr_TR: Pazartesi - Cuma

en: Month
tr_TR: Ay

en: month
tr_TR: ay

en: Months
tr_TR: Aylar

en: months
tr_TR: aylar

en: More details
tr_TR: Daha fazla detay

en: Move (%)
tr_TR: Taşınmak (%)

en: Move Horizontal a distance (%)
tr_TR: Yatay bir mesafe taşı (%)

en: Mutil Pin Banner Reverse
tr_TR: Mutil Pin Banner Ters

en: Name
tr_TR: İsim

en: Nasa Brand
tr_TR: Nasa Markası

note: Name of the plugin
en: Nasa Core
tr_TR: Nasa Çekirdeği

en: Nasa Elements
tr_TR: Nasa Elemanları

en: Nasa Header Elements
tr_TR: Nasa Başlık Elemanları

en: NasaTheme - Import Demo Data
tr_TR: NasaTeması - Demo Verilerini İçe Aktar

note: Author of the plugin
en: NasaTheme Team
tr_TR: NasaTema Ekibi

en: New
tr_TR: Yeni

en: New Block
tr_TR: Yeni Blok

en: New Brand
tr_TR: Yeni marka

en: New Category Name
tr_TR: Yeni Kategori Adı

en: New Group
tr_TR: Yeni Grup

en: New Header
tr_TR: Yeni Başlık

en: New Project
tr_TR: Yeni proje

en: New Store we be Launched in
tr_TR: Açılacağımız Yeni Mağaza

en: Next Deal
tr_TR: Sonraki Fırsat

en: No
tr_TR: HAYIR

en: No Blocks found
tr_TR: Blok bulunamadı

en: No Blocks found in Trash
tr_TR: Çöp Kutusunda Blok bulunamadı

en: No Footers found
tr_TR: Altbilgi bulunamadı

en: No Footers found in Trash
tr_TR: Çöp Kutusunda Altbilgi bulunamadı

en: No Header found in Trash
tr_TR: Çöp Kutusu'nda Üstbilgi bulunamadı

en: No Headers found
tr_TR: Başlık bulunamadı

en: No heading
tr_TR: Başlık yok

en: No Image
tr_TR: Resim Yok

en: No items found
tr_TR: Hiç bir öğe bulunamadı

en: No items found in Trash
tr_TR: Çöp Kutusu'nda öğe bulunamadı

en: No oEmbed Results Found for %s. View more info at
tr_TR: %s için oEmbed Sonucu Bulunamadı. adresinde daha fazla bilgi görüntüleyin

en: No portfolio were found!
tr_TR: Portföy bulunamadı!

en: No product brands exist.
tr_TR: Ürün markası bulunmamaktadır.

en: No products were viewed.
tr_TR: Hiçbir ürün görüntülenmedi.

en: No projects found
tr_TR: proje bulunamadı

en: No projects found in Trash
tr_TR: Çöp Kutusu'nda proje bulunamadı

en: No Sidebar
tr_TR: Kenar Çubuğu Yok

en: No terms
tr_TR: Terim yok

en: No, Thanks!
tr_TR: Hayır, teşekkürler!

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: None Special First word
tr_TR: Yok Özel İlk kelime

en: Not enough data
tr_TR: Yeterli veri yok

en: Not found!
tr_TR: Bulunamadı!

en: Not Set
tr_TR: Ayarlanmadı

en: Not use for Header Builder.
tr_TR: Başlık Oluşturucu için kullanmayın.

en: Not Use for Nav 2 Items.
tr_TR: Nav 2 Öğeleri için Kullanılmaz.

en: Not use with Grid 2, 3.
tr_TR: Grid 2, 3 ile birlikte kullanılmaz.

en: Not use with Grid 3.
tr_TR: Izgara 3 ile kullanılmaz.

en: Note: If no options are selected, this setting will default to theme options.
tr_TR: Not: Hiçbir seçenek seçilmezse bu ayar varsayılan olarak tema seçeneklerine dönüştürülür.

en: Note: This feature does not apply to mobiles or devices with small screens
tr_TR: Not: Bu özellik cep telefonları veya küçük ekranlı cihazlar için geçerli değildir.

en: Note: This feature uses milliseconds, for example 2s = 2000ms, if you enter incorrectly or do not enter anything, the default time is 8000ms
tr_TR: Not: Bu özellik milisaniye kullanır, örneğin 2s = 2000ms, yanlış girerseniz veya hiçbir şey girmezseniz varsayılan süre 8000ms'dir.

en: Note: This option only uses with Desktop Mode.
tr_TR: Not: Bu seçenek yalnızca Masaüstü Modu ile birlikte kullanılır.

en: Number Columns Mega Menu
tr_TR: Sayı Sütunları Mega Menü

en: Numbers
tr_TR: Sayılar

en: Odnoklassniki
tr_TR: Sınıf arkadaşları

en: OK - Odnoklassniki
tr_TR: Tamam - Odnoklassniki

en: OK - Odnoklassniki URL
tr_TR: Tamam - Odnoklassniki URL'si

en: On Sale
tr_TR: Satılık

en: on&nbsp;each&nbsp;product
tr_TR: her&nbsp;üründe

en: Only Apply for Loop (Grid)
tr_TR: Sadece Döngü İçin Uygula (Kılavuz)

en: Only Apply for Single | Quickview
tr_TR: Sadece Bekarlar İçin Başvur | Hızlı Görünüm

en: Only child of
tr_TR: tek çocuğu

en: Only for Deal Before Time.
tr_TR: Sadece Zamanından Önce Anlaşma için.

en: Only one product deal.
tr_TR: Tek ürün fırsatı.

en: Only show child of (Product category id or slug)
tr_TR: Yalnızca (Ürün kategorisi kimliği veya bilgisi) alt öğesini göster

en: Only show children of the current brand
tr_TR: Yalnızca mevcut markanın alt öğelerini göster

en: Only show root menu items - Parent - 0
tr_TR: Yalnızca kök menü öğelerini göster - Ebeveyn - 0

en: Only Show top level
tr_TR: Sadece üst seviyeyi göster

en: Only top level
tr_TR: Sadece üst seviye

en: Only use for Horizontal.
tr_TR: Yalnızca Yatay için kullanın.

en: Only use for Style => Full.
tr_TR: Yalnızca Stil => Dolu için kullanın.

en: Only use for Style is Slider or Simple Slide 2.
tr_TR: Yalnızca Style is Slider veya Simple Slide 2 için kullanın.

en: Only use for Style is Slider or Simple Slide.
tr_TR: Yalnızca Stil için kullanın, Kaydırıcı veya Basit Slayttır.

en: Only use for Style is Slider, Simple Slide 2, Slider - Widget Items.
tr_TR: Kaydırıcı, Basit Slayt 2, Kaydırıcı - Widget Öğeleri yalnızca Stil için kullanılır.

en: Only use for Style is Slider.
tr_TR: Yalnızca Style is Slider için kullanın.

en: Only use with Style: Text.
tr_TR: Yalnızca Stil: Metin ile kullanın.

en: Only using for Slide.
tr_TR: Yalnızca Slayt için kullanılır.

en: Only using for Slider.
tr_TR: Yalnızca Slider için kullanılıyor.

en: Only using for Style is Ajax Infinite.
tr_TR: Yalnızca Stil için kullanmak Ajax Infinite'dir.

en: Only using for Style is Carousel.
tr_TR: Sadece Tarz için kullanmak Carousel'dir.

en: Only using for Style is Slider
tr_TR: Sadece Stil için Kaydırıcı kullanılıyor

en: Only using for Style is Slider 1 row.
tr_TR: Yalnızca Stil için kullanmak Slider 1 satırıdır.

en: Only using for Style is Slider or Simple Slide.
tr_TR: Kaydırıcı veya Basit Slayt yalnızca Stil için kullanılır.

en: Only using for Style is Slider, Simple Slide, Slider - Widget Items.
tr_TR: Slider, Simple Slide, Slider - Widget Öğeleri yalnızca Stil için kullanılır.

en: Only using for Style is Slider, Simple Slide.
tr_TR: Kaydırıcı, Basit Slayt yalnızca Stil için kullanılır.

en: Only using for Style is Slider, Simple Slider v2.
tr_TR: Yalnızca Stil için kullanmak Slider, Simple Slider v2'dir.

en: Only using for Style is Slider.
tr_TR: Yalnızca Stil için kullanmak Slider'dır.

en: Only With List Style.
tr_TR: Yalnızca Liste Stiliyle.

en: Optimize HTML
tr_TR: HTML'yi optimize edin

en: Option Product Column Select To Display
tr_TR: Seçenek Ürün Sütunu Görüntülemek İçin Seçin

en: Options Follows
tr_TR: Seçenekler takip eder

en: Options Shares
tr_TR: Opsiyon Paylaşımları

en: or more
tr_TR: yada daha fazla

en: Order By
tr_TR: Tarafından sipariş

en: Order by
tr_TR: Tarafından sipariş

en: Other Customers Also Bought
tr_TR: Diğer Müşteriler Ayrıca Şunları da Satın Aldı

en: Outside
tr_TR: Dıştan

en: Overflows: + 0.5 items
tr_TR: Taşmalar: + 0,5 öğe

en: Override Logo
tr_TR: Logoyu geçersiz kıl

en: Override Logo Mode
tr_TR: Logo Modunu Geçersiz Kılma

en: Override Mobile Logo
tr_TR: Mobil Logoyu Geçersiz Kıl

en: Override Primary Color
tr_TR: Birincil Rengi Geçersiz Kıl

en: Override Retina Logo
tr_TR: Retina Logosunu Geçersiz Kılma

en: Override Shop Filters
tr_TR: Mağaza Filtrelerini Geçersiz Kıl

en: Override Sticky Logo
tr_TR: Yapışkan Logoyu Geçersiz Kıl

en: Parent Block:
tr_TR: Ebeveyn Blok:

en: Parent Brand
tr_TR: Ebeveyn Marka

en: Parent Brand:
tr_TR: Ebeveyn Marka:

en: Parent Category
tr_TR: Ebeveyn Kategorisi

en: Parent Category:
tr_TR: Ebeveyn Kategorisi:

en: Parent Footer:
tr_TR: Ebeveyn Altbilgisi:

en: Parent Group
tr_TR: Ebeveyn Grubu

en: Parent Group:
tr_TR: Ebeveyn Grup:

en: Parent Header:
tr_TR: Ebeveyn Başlık:

en: Parent Item:
tr_TR: Ebeveyn Öğe:

en: Percentage
tr_TR: Yüzde

en: Personalize
tr_TR: Kişiselleştir

en: Personalize (Allow Customized by Customer)
tr_TR: Kişiselleştir (Müşteri Tarafından Özelleştirilmesine İzin Ver)

en: Personalize product
tr_TR: Ürünü kişiselleştir

en: Personalized
tr_TR: Kişiselleştirilmiş

en: Phone
tr_TR: Telefon

en: Photos Limit
tr_TR: Fotoğraf Sınırı

en: Pin description
tr_TR: Pin açıklaması

en: Pin material banner
tr_TR: Pin malzemesi afişi

en: Pin multi products banner
tr_TR: Çoklu ürün afişini sabitle

en: Pin on Pinterest
tr_TR: Pinterest'te Pin

en: Pin products banner
tr_TR: Ürün afişini pin

en: Pin Selected
tr_TR: Pin Seçildi

en: Pinterest URL Follow
tr_TR: Pinterest URL'sini Takip Et

en: Please checked, save and built the filters Category at: Appearance > Widgets
tr_TR: Lütfen şuradaki filtre Kategorisini kontrol edin, kaydedin ve oluşturun: Görünüm > Widget'lar

en: Please complete your selection - Product ${productName} has not been selected
tr_TR: Lütfen seçiminizi tamamlayın - ${productName} ürünü seçilmedi

en: Please create a Product Attribute type Image to use this feature.
tr_TR: Bu özelliği kullanmak için lütfen bir Ürün Öznitelik türü Görüntüsü oluşturun.

en: Please create Static Blocks (or Custom Block of Elementor Header & Footer Builder) and select here.
tr_TR: Lütfen Statik Bloklar (veya Elementor Üstbilgi ve Altbilgi Oluşturucunun Özel Bloğu) oluşturun ve burayı seçin.

en: Please create Static Blocks (or Custom Block of Elementor Header & Footer Builder) to use this Feature.
tr_TR: Bu Özelliği kullanmak için lütfen Statik Bloklar (veya Özel Elementor Üstbilgi ve Altbilgi Oluşturucu Bloğu) oluşturun.

en: Please don't turn off with this option to increase website performance
tr_TR: Web sitesi performansını artırmak için lütfen bu seçeneği kapatmayın

en: Please enter a time to return the site to Online (YYYY/mm/dd | YYYY-mm-dd).
tr_TR: Lütfen siteyi Çevrimiçi duruma döndürmek için bir zaman girin (YYYY/aa/gg | YYYY-aa-gg).

en: Please install "Smash Balloon Instagram Feed" plugin to use this feature.
tr_TR: Bu özelliği kullanmak için lütfen "Smash Balon Instagram Akışı" eklentisini kurun.

en: Please Install Revolution Slider Plugin to use this.
tr_TR: Bunu kullanmak için lütfen Revolution Slider Plugin'i kurun.

en: Please Install WooCommerce plugin Before Import Demo Data!!!
tr_TR: Lütfen Demo Verilerini İçe Aktarmadan Önce WooCommerce eklentisini yükleyin!!!

en: Please Install WPBakery or Elementor plugin Before Import Demo Data!!!
tr_TR: Lütfen Demo Verilerini İçe Aktarmadan Önce WPBakery veya Elementor eklentisini yükleyin!!!

en: Please Try Again
tr_TR: Lütfen tekrar deneyin

en: Please waiting in a few minutes, The process is running...
tr_TR: Lütfen birkaç dakika içinde bekleyin, İşlem devam ediyor...

en: Plus icon
tr_TR: Artı simgesi

en: Popup Static Block
tr_TR: Popup Statik Blok

en: Portfolio
tr_TR: Portföy

en: Portfolio Columns
tr_TR: Portföy Sütunları

en: Portfolio Comments
tr_TR: Portföy Yorumları

en: Portfolio Count
tr_TR: Portföy Sayısı

en: Portfolio Lightbox
tr_TR: Portföy Işık Kutusu

en: Portrait
tr_TR: Vesika

en: Position
tr_TR: Pozisyon

en: Position Info
tr_TR: Pozisyon Bilgisi

en: Position Navigation
tr_TR: Pozisyon Navigasyonu

en: Position Title | Navigation (The Top Only use for Style is Carousel)
tr_TR: Pozisyon Başlığı | Gezinme (Stil için Yalnızca Üst Kullanım Atlı Karınca'dır)

en: Position Title | Navigation (The Top Only use for Style is Slider)
tr_TR: Pozisyon Başlığı | Gezinme (Stil için Yalnızca Üst Kullanım Kaydırıcıdır)

en: Post Type
tr_TR: Yazı tipi

[ctx: post type general name]
en: Projects
tr_TR: Projeler

[ctx: post type singular name]
en: Portfolio
tr_TR: Portföy

en: Posted By
tr_TR: Tarafından gönderildi

en: Posts - Blogs
tr_TR: Yazılar - Bloglar

en: Posts at
tr_TR: Şuradaki gönderiler:

en: Posts number
tr_TR: Gönderi numarası

en: Posts number - Not use with Grid 3
tr_TR: Gönderi sayısı - Izgara 3 ile kullanılmaz

en: Prev Deal
tr_TR: Önceki Fırsat

en: Price Font
tr_TR: Fiyat Yazı Tipi

en: Price icon
tr_TR: Fiyat simgesi

en: Price Rounding
tr_TR: Fiyat Yuvarlama

en: Primary Color
tr_TR: Ana renk

en: Product 360&#176; Viewer
tr_TR: Ürün 360&#176; Görüntüleyici

en: Product Brand
tr_TR: Ürün Markası

en: Product Brand (PWB)
tr_TR: Ürün Markası (PWB)

en: Product Brand - Nasa
tr_TR: Ürün Markası - Nasa

en: Product Brand - Nasa (Use slug of Brand)
tr_TR: Ürün Markası - Nasa (Marka bilgisini kullanın)

en: Product Brand - Taxonomies
tr_TR: Ürün Markası - Taksonomiler

en: Product brand base
tr_TR: Ürün marka tabanı

en: Product Brands
tr_TR: Ürün Markaları

en: Product Card Styles
tr_TR: Ürün Kartı Stilleri

en: Product Categories
tr_TR: Ürün Kategorileri

en: Product Category
tr_TR: Ürün Kategorisi

en: Product Category (Use slug of Category)
tr_TR: Ürün Kategorisi (Kategori bilgisini kullanın)

en: Product Column Icon Style
tr_TR: Ürün Sütunu Simge Stili

en: Product Group
tr_TR: Ürün Grubu

en: Product Ids
tr_TR: Ürün Kimlikleri

en: Product List
tr_TR: Ürün listesi

en: Product PWB Brand
tr_TR: Ürün PWB Markası

en: Product PWB Brand - (Use slug of Brand)
tr_TR: Ürün PWB Markası - (Marka bilgisi kullanın)

en: Product Selected
tr_TR: Ürün Seçildi

en: Product Tags
tr_TR: Ürün Etiketleri

en: Product Video Link
tr_TR: Ürün Video Bağlantısı

en: Product Video Size
tr_TR: Ürün Videosu Boyutu

en: Products
tr_TR: Ürünler

en: products
tr_TR: ürünler

en: Products - WooCommerce
tr_TR: Ürünler - WooCommerce

en: Products Category:
tr_TR: Ürünler Kategorisi:

en: Products Fake Purchase
tr_TR: Ürünler Sahte Satın Alma

[ctx: project]
en: Add New
tr_TR: Yeni ekle

en: Project Category
tr_TR: Proje Kategorisi

en: Project Name
tr_TR: proje Adı

en: Promote Sales
tr_TR: Satışları Teşvik Edin

en: Purchase Focus
tr_TR: Satın Alma Odağı

en: Quantity
tr_TR: Miktar

en: Quantity Stock
tr_TR: Miktar Stoku

en: Quantity Stock - Descending
tr_TR: Miktar Stoku - Azalan

en: Radio Style
tr_TR: Radyo Stili

en: Radio Style - Tooltip
tr_TR: Radyo Stili - İpucu

en: Read more
tr_TR: Devamını oku

en: Recent
tr_TR: Son

en: Recent Products
tr_TR: Son Ürünler

en: Recent Projects
tr_TR: Son Projeler

en: Recent Review
tr_TR: Son İnceleme

en: Recent Works
tr_TR: Son Çalışmalar

en: Recently Viewed
tr_TR: Son Görüntülenen

en: Recommended - Columns
tr_TR: Öner - Sütunlar

en: Recommended - Mobile Columns
tr_TR: Öner - Mobil Sütunlar

en: Recommended - Tablet Columns
tr_TR: Tavsiye - Tablet Sütunları

en: Recommended In Archive Products
tr_TR: Tavsiye Ürünlerinde Öner

en: Recommended In Archive Products Page
tr_TR: Tavsiye Ürünler Sayfasında Öner

en: Recommended Products
tr_TR: Ürünleri tavsiye et

en: Related - Columns
tr_TR: İlgili - Sütunlar

en: Related - Mobile Columns
tr_TR: İlgili - Mobil Sütunlar

en: Related - Tablet Columns
tr_TR: İlgili - Tablet Sütunları

en: Related posts
tr_TR: İlgili Mesajlar

en: Remove
tr_TR: Kaldırmak

en: Remove Embed
tr_TR: Yerleştirmeyi Kaldır

en: Remove Group
tr_TR: Grubu Kaldır

en: Remove hr Title
tr_TR: hr Başlığını Kaldır

en: Remove Image
tr_TR: Resmi Kaldır

en: Request a Call Back
tr_TR: Geri Arama İsteyin

en: Request a Call Back - Single Product Page
tr_TR: Geri Arama İsteğinde Bulunun - Tek Ürün Sayfası

en: Reset Fake In Cart
tr_TR: Sahte Sepeti Sıfırla

en: Reset Fake In Cart Success !
tr_TR: Sahte Sepet Başarısını Sıfırla!

en: Reset Fake Sold
tr_TR: Sahte Satışı Sıfırla

en: Reset Fake Sold Success !
tr_TR: Sahte Satılan Başarıyı Sıfırla!

en: Responsive
tr_TR: Duyarlı

en: RETURN TO SHOP
tr_TR: MAĞAZAYA DÖN

en: Revolution Slider.
tr_TR: Devrim Kaydırıcısı.

en: RevSlider Item
tr_TR: RevSlider Öğesi

en: RevSlider Item - Mobile Layout
tr_TR: RevSlider Öğesi - Mobil Düzen

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Right (RTL - Left)
tr_TR: Sağ (RTL - Sol)

en: Right of Pin
tr_TR: Pin Hakkı

en: Right Sidebar
tr_TR: Sağ Kenar Çubuğu

en: Right Sidebar Classic
tr_TR: Sağ Kenar Çubuğu Klasik

en: Right Sidebar Off-canvas
tr_TR: Sağ Kenar Çubuğu Tuval Dışı

en: Right to Left
tr_TR: Sağdan sola

en: Root Product Category
tr_TR: Kök Ürün Kategorisi

en: Root Product Category. (Use for Multi stores)
tr_TR: Kök Ürün Kategorisi. (Çoklu mağazalar için kullanın)

en: Rotate
tr_TR: Döndür

en: rotateInDownLeft
tr_TR: sola doğru döndür

en: rotateInDownRight
tr_TR: Sağa Döndür

en: rotateInUpLeft
tr_TR: döndürmeInUpLeft

en: rotateInUpRight
tr_TR: döndürmeInUpRight

en: Round
tr_TR: Yuvarlak

en: Round Wrapper
tr_TR: Yuvarlak Sarıcı

en: Round Wrapper - Tooltip
tr_TR: Yuvarlak Sarıcı - İpucu

en: Rows of Slide
tr_TR: Slayt Satırları

en: RSS URL Follow
tr_TR: RSS URL'si Takip Et

en: Saturday
tr_TR: Cumartesi

en: Saturday End Time
tr_TR: Cumartesi Bitiş Saati

en: Saturday Start Time
tr_TR: Cumartesi Başlangıç ​​Saati

en: Save
tr_TR: Tasarruf

en: Save&nbsp;%s&nbsp;<i>(%s&#37;&nbsp;OFF)</i>
tr_TR: %s&nbsp;Tasarruf&nbsp;<i>(%s&#37;&nbsp;KAPALI)</i>

en: Scroll Down
tr_TR: Aşağı kaydır

en: Scroll images
tr_TR: Resimleri kaydır

en: Search
tr_TR: Aramak

en: Search ...
tr_TR: Aramak ...

en: Search Blocks
tr_TR: Arama Blokları

en: Search Brands
tr_TR: Arama Marka

en: Search for a product&hellip;
tr_TR: Bir ürün arayın&hellip;

en: Search Groups
tr_TR: Arama Grupları

en: Search Header
tr_TR: Arama Başlığı

en: Search Projects
tr_TR: Arama Proje

en: Search Types
tr_TR: Arama Türleri

en: Sec
tr_TR: Saniye

en: sec
tr_TR: saniye

en: Secs
tr_TR: Saniye

en: secs
tr_TR: saniye

en: Select
tr_TR: Seçme

en: Select / Deselect All
tr_TR: Tümünü Seçme / Seçimi Kaldır

en: Select a brand
tr_TR: Bir marka seçin

en: Select a product deal
tr_TR: Bir ürün fırsatı seçin

en: Select all
tr_TR: Hepsini seç

en: Select block
tr_TR: Blok seç

en: Select brand
tr_TR: Marka seç

en: Select category
tr_TR: Kategori seç

en: Select icons to be shown on share icons on product page, blog page and [share] shortcode
tr_TR: Ürün sayfası, blog sayfası ve [paylaş] kısa kodundaki paylaşım simgelerinde gösterilecek simgeleri seçin

en: Select images from media library.
tr_TR: Ortam kitaplığından görüntüleri seçin.

en: Select Item
tr_TR: Öğeyi seç

en: Select Level 1
tr_TR: Seviye 1'i seçin

en: Select Level 2
tr_TR: Seviye 2'yi seçin

en: Select Level 3
tr_TR: Seviye 3'ü seçin

en: Select menu
tr_TR: Menüsü Seç

en: Select Menu (Use slug of Menu)
tr_TR: Menü Seçin (Menü bilgisini kullanın)

en: Select Model
tr_TR: Model Seç

en: Select none
tr_TR: Hiçbirini Seçme

en: Select Options
tr_TR: Seçenekleri seçin

en: Select Pin
tr_TR: Pin seç

en: Select Rev Slider Item
tr_TR: Rev Slider Öğesini Seçin

en: Select terms
tr_TR: Terimleri seçin

en: Select the Contact Form
tr_TR: İletişim Formunu Seçin

en: Select Widget Area
tr_TR: Widget Alanını Seçin

en: Select Your Custom Font.
tr_TR: Özel Yazı Tipinizi Seçin.

en: Send us an email
tr_TR: Bize bir e-posta gönder

en: Separated by ", "
tr_TR: ", " ile ayrılmış

en: Service Description
tr_TR: Servis açıklaması

en: Service Hover Effect
tr_TR: Servis Vurgulu Etkisi

en: Service Icon. Enter icon class name. Support FontAwesome, Font Pe 7 Stroke (https://elessi.nasatheme.com/demo/font-demo/7-stroke/reference.html), Font Nasa (https://elessi.nasatheme.com/wp-content/themes/elessi-theme/assets/font-nasa/icons-reference.html)
tr_TR: Hizmet Simgesi. Simge sınıfı adını girin. FontAwesome, Font Pe 7 Stroke (https://elessi.nasatheme.com/demo/font-demo/7-stroke/reference.html), Font Nasa (https://elessi.nasatheme.com/wp-content/themes/elessi-theme/assets/font-nasa/icons-reference.html) desteği

en: Service link
tr_TR: Servis bağlantısı

en: Service Style
tr_TR: Servis Stil

en: Service Title
tr_TR: Servis Başlığı

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Share
tr_TR: Paylaşmak

en: Share & Follow
tr_TR: Paylaş ve Takip Et

en: Share Icons
tr_TR: Paylaşım Simgeleri

en: Share in Single Product Page
tr_TR: Tek Ürün Sayfasında Paylaş

en: Share on Facebook
tr_TR: Facebook'ta Paylaş

en: Share on Linkedin
tr_TR: Linkedin'de Paylaş

en: Share on Odnoklassniki
tr_TR: Odnoklassniki'de paylaşın

en: Share on Telegram
tr_TR: Telegram'da Paylaş

en: Share on Viber
tr_TR: Viber'de paylaş

en: Share on VK
tr_TR: VK'da paylaş

en: Share on WhatsApp
tr_TR: WhatsApp'ta paylaş

en: Share on X
tr_TR: X'te paylaş

en: Shop All
tr_TR: Tümünü İncele

en: Shop Background Color
tr_TR: Arka Plan Rengini Satın Alın

en: Shop now
tr_TR: Şimdi satın al

en: Shop The Look
tr_TR: Görünümü Alışveriş Et

en: Shop URL
tr_TR: Mağaza URL'si

en: Shop With Background Color
tr_TR: Arka Plan Rengiyle Alışveriş Yapın

en: Shop Without Background Color
tr_TR: Arka Plan Rengi Olmadan Alışveriş Yapın

en: Short Description
tr_TR: Kısa Açıklama

en: Shortcode Text
tr_TR: Kısa Kod Metni

note: Description of the plugin
en: Shortcodes, custom post types and more for NasaTheme (ELESSI - THEME)
tr_TR: NasaTheme (ELESSI - THEME) için kısa kodlar, özel gönderi türleri ve daha fazlası

en: Show Advanced Options
tr_TR: Gelişmiş ayarları göster

en: Show All
tr_TR: Hepsini Göster

en: Show as Accordion
tr_TR: Akordeon olarak göster

en: Show author post
tr_TR: Yazar gönderisini göster

en: Show Available - Sold
tr_TR: Mevcut Göster - Satıldı

en: Show Breadcrumb
tr_TR: İçerik Haritasını Göster

en: Show button page blogs
tr_TR: Düğme sayfası bloglarını göster

en: Show Categories of post
tr_TR: Gönderi kategorilerini göster

en: Show Count products
tr_TR: Sayısı ürünleri göster

en: Show date post
tr_TR: Tarih gönderisini göster

en: Show deals (yyyy-mm-dd | yyyy/mm/dd) for Deal Before Time.
tr_TR: Zamanından Önce Anlaşma için fırsatları göster (yyyy-aa-gg | yyyy/aa/gg).

en: Show default numbers items
tr_TR: Varsayılan sayı öğelerini göster

en: Show description
tr_TR: Açıklamayı göster

en: Show description - Not use with Grid 2, 3
tr_TR: Açıklamayı göster - Grid 2, 3 ile kullanılmaz

en: Show Filter by Group
tr_TR: Gruba Göre Filtrelemeyi Göster

en: Show hierarchy
tr_TR: Hiyerarşiyi göster

en: Show Image
tr_TR: Resmi Göster

en: Show Less, More Items
tr_TR: Daha Az, Daha Fazla Öğe Göster

en: Show Less, Show More variation items
tr_TR: Daha Az Göster, Daha Fazla Varyasyon Öğesi Göster

en: Show on DeskTop
tr_TR: DeskTop'ta göster

en: Show on Mobile
tr_TR: Mobilde göster

en: Show on Tablet
tr_TR: Tablette göster

en: Show Price
tr_TR: Fiyatı Göster

en: Show product counts
tr_TR: Ürün sayılarını göster

en: Show read more
tr_TR: Göster devamını oku

en: Show the first item - Type Select, Custom
tr_TR: İlk öğeyi göster - Tip Seçimi, Özel

en: Show Title
tr_TR: Başlığı göster

en: Side
tr_TR: Yan

en: Side Classic
tr_TR: Yan Klasik

en: Sidebar Layout
tr_TR: Kenar Çubuğu Düzeni

en: Sidebar Position
tr_TR: Kenar Çubuğu Konumu

en: Simple
tr_TR: Basit

en: Simple Deals
tr_TR: Basit Fırsatlar

en: Simple Slider
tr_TR: Basit Kaydırıcı

en: Simple Slider v2
tr_TR: Basit Kaydırıcı v2

en: Single Product Layout
tr_TR: Tek Ürün Düzeni

en: Single Product page
tr_TR: Tek Ürün sayfası

en: Single Product Sidebar Position
tr_TR: Tek Ürün Kenar Çubuğu Konumu

en: Single Product Tabs Layout
tr_TR: Tek Ürün Sekmeleri Düzeni

en: Single Row
tr_TR: Tek Sıra

en: Single Tabs Global
tr_TR: Tek Sekmeler Genel

en: Site Mode Options
tr_TR: Site Modu Seçenekleri

en: Site Offline
tr_TR: Site Çevrimdışı

en: Size Guide
tr_TR: Ölçü Rehberi

en: Size Guide - Single Product Page
tr_TR: Beden Rehberi - Tek Ürün Sayfası

en: Size Guide Content
tr_TR: Beden Rehberi İçeriği

en: Slide
tr_TR: Slayt

en: Slide Auto
tr_TR: Otomatik Slayt

en: Slide Auto (Only use for Style is Slider)
tr_TR: Otomatik Slayt (Yalnızca Style is Slider için kullanın)

en: Slide images
tr_TR: Slayt resimleri

en: Slide Infinite
tr_TR: Sonsuz Slayt

en: Slide Infinite (Only use for Style is Slider)
tr_TR: Sonsuz Slayt (Yalnızca Style is Slider için kullanın)

en: Slide Infinite - for Deal Before Time, Simple Deals
tr_TR: Sonsuz Slayt - Zamanından Önce Anlaşma, Basit Anlaşmalar için

en: Slide Item
tr_TR: Slayt Öğesi

en: Slide Product Pin Reverse
tr_TR: Ürün Pimini Ters Kaydır

en: slideInDown
tr_TR: Aşağı Kaydır

en: slideInLeft
tr_TR: Sola Kaydır

en: slideInRight
tr_TR: Sağdaki Slayt

en: slideInUp
tr_TR: Yukarı Kaydır

en: Slider
tr_TR: Kaydırıcı

en: Slider - Fullwidth
tr_TR: Kaydırıcı - Tam Genişlik

en: Slider - Mobile layout
tr_TR: Kaydırıcı - Mobil düzen

en: Slider - Widget Items
tr_TR: Kaydırıcı - Widget Öğeleri

en: Slider Items
tr_TR: Kaydırıcı Öğeler

en: Slug
tr_TR: Sülük

[ctx: slug]
en: product-brand
tr_TR: Ürün markası

en: Slug of Products Group
tr_TR: Slug Ürün Grubu

en: Slug of tags, separated by ","
tr_TR: "," ile ayrılmış etiket kümesi

en: Slug Pin
tr_TR: Sülük Pin

en: Small
tr_TR: Küçük

en: Small Square
tr_TR: Küçük Kare

en: Small Square 1
tr_TR: Küçük Kare 1

en: Small Square 2
tr_TR: Küçük Kare 2

en: Snapchat
tr_TR: Snapchat'te

en: Snapchat URL Follow
tr_TR: Snapchat URL'si Takip Et

en: Sold Out
tr_TR: Hepsi Satıldı

en: Sold: %s
tr_TR: Satıldı: %s

en: Sorry, Maybe a product empty in stock.
tr_TR: Üzgünüz, Stokta ürün olmayabilir.

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
tr_TR: Üzgünüz, seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı. Lütfen farklı bir kombinasyon seçin.

en: Soundcloud
tr_TR: ses bulutu

en: Soundcloud URL
tr_TR: Soundcloud URL'si

en: Special First word
tr_TR: Özel İlk kelime

en: Specifications
tr_TR: Özellikler

en: Speed Slider
tr_TR: Hız Kaydırıcı

en: Spotify URL
tr_TR: Spotify URL'si

en: Square
tr_TR: Kare

en: Square has Caption
tr_TR: Meydanda Başlık var

en: START IMPORT DATA
tr_TR: VERİLERİ İÇE AKTARMAYA BAŞLAYIN

en: Static Blocks
tr_TR: Statik Bloklar

en: Sticky
tr_TR: Yapışkan

en: Style
tr_TR: Stil

en: Style 1
tr_TR: Stil 1

en: Style 10
tr_TR: Stil 10

en: Style 2
tr_TR: Stilv2

en: Style 3
tr_TR: Stil 3

en: Style 4
tr_TR: Stil 4

en: Style 5
tr_TR: Stil 5

en: Style 6
tr_TR: Stil 6

en: Style 7
tr_TR: Stil 7

en: Style 8
tr_TR: Stil 8

en: Style 9
tr_TR: Stil 9

en: Style View More
tr_TR: Stil - Daha Fazla İncele

en: Submit Redirect
tr_TR: Yönlendirme Gönder

en: Submit Redirect To
tr_TR: Yönlendirmeyi Gönder

en: Submit Redirect To (Input Slug of a Category you want, Default redirect to Shop page or Home page)
tr_TR: Yönlendirmeyi Gönder (İstediğiniz Kategorinin Bilgisini Girin, Mağaza sayfasına veya Ana sayfaya varsayılan yönlendirme)

en: Subscribe to RSS
tr_TR: RSS'ye abone ol

en: Success!!!
tr_TR: Başarı!!!

en: Sunday
tr_TR: Pazar

en: Sunday End Time
tr_TR: Pazar Bitiş Saati

en: Sunday Start Time
tr_TR: Pazar Başlangıç ​​Saati

en: Support displaying short descriptions for menu items.
tr_TR: Menü öğeleri için kısa açıklamaların görüntülenmesi desteği.

en: Support Menu - Description
tr_TR: Destek Menüsü - Açıklama

en: SVG Code
tr_TR: SVG Kodu

en: Tab
tr_TR: Sekme

en: TAB TITLE
tr_TR: SEKME BAŞLIĞI

en: Tablet Columns
tr_TR: Tablet Sütunları

en: Tabs Content
tr_TR: Sekme İçeriği

en: Tabs Style
tr_TR: Sekme Stili

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Target
tr_TR: Hedef

en: Taxonomy
tr_TR: Taksonomi

[ctx: taxonomy general name]
en: Brands
tr_TR: Markalar

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
tr_TR: Kategoriler

[ctx: taxonomy general name]
en: Groups
tr_TR: Gruplar

en: Taxonomy is not exists
tr_TR: Taksonomi mevcut değil

[ctx: taxonomy singular name]
en: Brand
tr_TR: Marka

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
tr_TR: Kategori

[ctx: taxonomy singular name]
en: Group
tr_TR: Grup

en: Technical Specifications
tr_TR: Teknik özellikler

en: Telegram URL Follow
tr_TR: Telegram URL'sini Takip Et

en: Text
tr_TR: Metin

en: Text Alignment
tr_TR: Metin hizalama

en: Text Button
tr_TR: Metin Düğmesi

en: Text Color
tr_TR: Metin Rengi

en: Text color icon
tr_TR: Metin rengi simgesi

en: Texts Font
tr_TR: Metin Yazı Tipi

en: Texts Font (paragraphs, etc..)
tr_TR: Metin Yazı Tipi (paragraflar vb.)

en: The Block beside Main menu in Header Type 4, 6
tr_TR: Başlık Türü 4, 6'daki Ana menü yanındaki Blok

en: The max-width your site will be INPUT + 1200 (pixel). Empty will use default theme option
tr_TR: Sitenizin maksimum genişliği GİRİŞ + 1200 (piksel) olacaktır. Boş, varsayılan tema seçeneğini kullanacak

en: The one you just selected is a video. Please choose the right image!
tr_TR: Az önce seçtiğiniz bir video. Lütfen doğru resmi seçin!

en: The one you just selected is an image. Please choose the right video!
tr_TR: Az önce seçtiğiniz bir resimdir. Lütfen doğru videoyu seçin!

en: The Popup Static Block
tr_TR: Popup Statik Blok

en: The Top Only use for Style is Carousel.
tr_TR: Stil için Yalnızca En İyi Kullanım Atlı Karınca'dır.

en: The video is displayed in the Product Gallery, so please choose a video that is the same size as the images
tr_TR: Video, Ürün Galerisi'nde görüntüleniyor, bu nedenle lütfen resimlerle aynı boyutta bir video seçin

en: There is not Brand (PWB) selected.
tr_TR: Marka (PWB) seçili değil.

en: There is not Brand selected.
tr_TR: Seçili Marka yok.

en: There is not Category selected.
tr_TR: Seçili Kategori yok.

en: There is not Menu selected.
tr_TR: Menü seçili değil.

en: There is not Pin selected.
tr_TR: Pin seçili değil.

en: There is not product selected.
tr_TR: Seçili ürün yok.

en: There is not Revolution Slider selected.
tr_TR: Devrim Kaydırıcısı seçili değil.

en: this image will be used as the poster of the video, if there is no image, the main image will be used as the poster
tr_TR: bu görsel videonun posteri olarak kullanılacak, görsel yoksa poster olarak ana görsel kullanılacaktır

en: This is the default brand and it cannot be deleted. It will be automatically assigned to products with no brand.
tr_TR: Bu, varsayılan markadır ve silinemez. Markasız ürünlere otomatik olarak atanacaktır.

en: This product:
tr_TR: Bu ürün:

en: This term is exists
tr_TR: Bu terim var

en: Thumbnail
tr_TR: Küçük resim

en: Thumbnail Style
tr_TR: Küçük Resim Stili

en: Thumbnails Style
tr_TR: Küçük Resim Stili

en: Tiktok URL Follow
tr_TR: Tiktok URL'sini Takip Et

en: Time Countdown Fake Purchased
tr_TR: Zaman Geri Sayımı Sahte Satın Alındı

en: Tiny
tr_TR: Minik

en: Tip Position
tr_TR: İpucu Pozisyonu

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Title (Only using for Style is Slider, Simple Slide.)
tr_TR: Başlık (Yalnızca Stil için kullanılır, Kaydırıcı, Basit Slayttır.)

en: Title - Not Use for Nav 2 Items
tr_TR: Başlık - Nav 2 Öğeleri için Kullanılmaz

en: Title Align
tr_TR: Başlık Hizala

en: Title align (Only use for Style is Carousel)
tr_TR: Başlık hizalama (Yalnızca Style is Carousel için kullanın)

en: Title align (Only use for Style is Slider)
tr_TR: Başlık hizalama (Yalnızca Style is Slider için kullanın)

en: Title Alignment
tr_TR: Başlık Hizalaması

en: Title Centered
tr_TR: Başlık Merkezli

en: Title Centered - For Deal Before Time V2
tr_TR: Başlık Merkezli - Zamanından Önce Anlaşma İçin V2

en: Title Description
tr_TR: Başlık Açıklaması

en: Title Font Size
tr_TR: Başlık Yazı Tipi Boyutu

en: Title heading
tr_TR: Başlık başlığı

en: Title HR
tr_TR: Başlık HR

en: Title Material
tr_TR: Başlık Malzemesi

en: Title Style
tr_TR: Başlık Stili

en: Title text
tr_TR: Başlık metni

en: Title type heading
tr_TR: Başlık türü başlığı

en: To - Estimated Days
tr_TR: Bitiş - Tahmini Günler

en: Toggle Top Bar
tr_TR: Üst Çubuğu Değiştir

en: Toggle Top Bar - Initialize
tr_TR: Üst Çubuğu Değiştir - Başlat

en: Top
tr_TR: Tepe

en: Top - for Carousel 1 Row
tr_TR: Üst - Karusel 1 Satır için

en: Top Bar
tr_TR: Üst Çubuk

en: Top Bar Background
tr_TR: Üst Çubuk Arka Planı

en: Top Bar Text
tr_TR: Üst Çubuk Metni

en: Top Bar Text Color
tr_TR: Üst Çubuk Metin Rengi

en: Top Bar Text Color Hover
tr_TR: Üst Çubuk Metin Rengi Vurgulu

en: Top Bar Text Hover
tr_TR: Üst Çubuk Metin Vurgusu

en: Top Bar Type 2
tr_TR: Üst Çubuk Tip 2

en: Top Bar Type 3
tr_TR: Üst Çubuk Tip 3

en: Top Content
tr_TR: En İyi İçerik

en: Top of Pin
tr_TR: Pin Üstü

en: Top Rate
tr_TR: En yüksek oran

en: Top to Bottom
tr_TR: Yukarıdan Aşağıya

en: Total:&nbsp;
tr_TR: Toplam:&nbsp;

en: Transients - of default Wordpress
tr_TR: Geçici olaylar - varsayılan Wordpress

en: Tumblr URL Follow
tr_TR: Tumblr URL'si Takip Et

en: Turn Off
tr_TR: Kapamak

en: Turn On Product Brand - Taxonomies
tr_TR: Ürün Markasını Açın - Taksonomiler

en: Type 1 (Limit 18 items)
tr_TR: Tip 1 (Sınır 18 öğe)

en: Type 1 - No Border
tr_TR: Tip 1 - Kenarlık Yok

en: Type 2 (Limit 16 items)
tr_TR: Tip 2 (Sınır 16 öğe)

en: Type 2 - Border - Top - Bottom
tr_TR: Tip 2 - Bordür - Üst - Alt

en: Type 3 - Button - Radius - Dash
tr_TR: Tip 3 - Düğme - Yarıçap - Tire

en: Type Extra
tr_TR: Tip Ekstra

en: Type Font
tr_TR: Yazı Tipi

en: Type Main
tr_TR: Tip Ana

en: Type Show
tr_TR: Tip Gösterisi

en: Type View
tr_TR: Tip Görünümü

en: Update
tr_TR: Güncelleme

en: Update Category
tr_TR: Kategori Güncelleme

en: Upload
tr_TR: Yüklemek

en: Upload/Add image
tr_TR: Resim yükle/ekle

en: URL button
tr_TR: URL düğmesi

en: URL button (default shop page)
tr_TR: URL düğmesi (varsayılan mağaza sayfası)

en: Use image
tr_TR: Resmi kullan

en: User name for display show
tr_TR: Ekran gösterisi için kullanıcı adı

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Using Image Attributes To Do Brands
tr_TR: Markalar Yapmak İçin Görüntü Niteliklerini Kullanma

en: UX Variations in Grid - Loop
tr_TR: Izgarada UX Varyasyonları - Döngü

en: Variants
tr_TR: Varyantlar

en: Variation Custom Fields
tr_TR: Varyasyon Özel Alanları

en: Variation Image Gallery
tr_TR: Varyasyon Resim Galerisi

en: Variation Swatches
tr_TR: Varyasyon Renk Örnekleri

en: Vertical
tr_TR: Dikey

en: Vertical Alignment
tr_TR: Dikey hizalama

en: Vertical Expanded
tr_TR: Dikey Genişletilmiş

en: Vertical Menu
tr_TR: Dikey Menü

en: Vertical Menu Background
tr_TR: Dikey Menü Arka Planı

en: Vertical Menu Background - Focus
tr_TR: Dikey Menü Arka Planı - Odak

en: Vertical Menu Background - Focus - Sticky
tr_TR: Dikey Menü Arka Planı - Odak - Yapışkan

en: Vertical Menu Background - Sticky
tr_TR: Dikey Menü Arka Planı - Yapışkan

en: Vertical Menu Root
tr_TR: Dikey Menü Kökü

en: Vertical Menu Root - Limit
tr_TR: Dikey Menü Kökü - Limit

en: Vertical Menu Root Items - Limit
tr_TR: Dikey Menü Kök Öğeleri - Limit

en: Vertical Menu Text
tr_TR: Dikey Menü Metni

en: Vertical Menu Text - Sticky
tr_TR: Dikey Menü Metni - Yapışkan

en: Vertical Menu Text Color - Focus
tr_TR: Dikey Menü Metin Rengi - Odak

en: Vertical Menu Text Color - Focus - Sticky
tr_TR: Dikey Menü Metni Rengi - Odak - Yapışkan

en: Vertical Menu Visible
tr_TR: Dikey Menü Görünür

en: Video Badge In Grid
tr_TR: Izgarada Video Rozeti

en: Video Poster Upload
tr_TR: Video Posteri Yükleme

en: Video Upload
tr_TR: Video Yükleme

en: View
tr_TR: Görüş

en: View Block
tr_TR: Bloğu Görüntüle

en: View Header
tr_TR: Başlığı Görüntüle

en: View More
tr_TR: Daha fazla göster

en: View Project
tr_TR: Projeyi Görüntüle

en: Viewed Products
tr_TR: İncelenmiş ürünler

en: Viewed Sidebar Off-Canvas
tr_TR: Görüntülenen Kenar Çubuğu Tuval Dışı

en: Vimeo URL
tr_TR: Vimeo URL'si

en: VK URL Follow
tr_TR: VK URL'sini Takip Et

en: Week
tr_TR: Hafta

en: week
tr_TR: hafta

en: Weekdays End Time
tr_TR: Hafta İçi Bitiş Saati

en: Weekdays Start Time
tr_TR: Hafta İçi Başlangıç ​​Saati

en: Weeks
tr_TR: Haftalar

en: weeks
tr_TR: haftalar

en: Weibo URL Follow
tr_TR: Weibo URL'sini Takip Et

en: Whatsapp URL Follow
tr_TR: Whatsapp URL'sini Takip Et

en: Wishlist
tr_TR: Dilek listesi

en: With Background
tr_TR: Arka Planlı

en: With Background 2
tr_TR: Arka Planlı 2

en: With Background 3
tr_TR: Arkaplan 3 ile

en: With Slide
tr_TR: Slaytlı

en: Without Background
tr_TR: Arka Plan Olmadan

en: Without Slide
tr_TR: Slaytsız

en: WooCommerce Extended
tr_TR: WooCommerce Genişletilmiş

en: WP Smilies
tr_TR: WP Suratları

en: WPBakery - Homes
tr_TR: WPBakery - Evler

en: Wrong request
tr_TR: yanlış istek

en: X URL Follow
tr_TR: X URL'yi Takip Et

en: X-Large
tr_TR: X-Büyük

en: Year
tr_TR: Yıl

en: year
tr_TR: yıl

en: Years
tr_TR: Yıl

en: years
tr_TR: yıl

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Yes, Please!
tr_TR: Evet lütfen!

en: You need install plugin Contact Form 7, Fluent Form or WPform and Create a form
tr_TR: Contact Form 7, Fluent Form veya WPform eklentisini kurmanız ve bir form oluşturmanız gerekiyor

en: You're recently viewed
tr_TR: Yakın zamanda görüntülendiniz

en: Youtube URL Follow
tr_TR: Youtube URL'sini Takip Et

en: Zoom
tr_TR: Yakınlaştır

en: Zoom Out
tr_TR: Uzaklaştır

en: zoomIn
tr_TR: yakınlaştır

en: zoomInDown
tr_TR: yakınlaştırAşağı

en: zoomInLeft
tr_TR: yakınlaştırmaSolda

en: zoomInRight
tr_TR: yakınlaştırmaSağ

en: zoomInUp
tr_TR: yakınlaştır
